Wyobraź sobie, że błądzisz w labiryncie. Zamiast wyjścia, za każdym rogiem zaskakują Cię kolejne utrudnienia. Podobnie czują się osoby, których długi wymknęły się spod kontroli. Jak im pomóc? Wyjściem z sytuacji jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ale czy to zawsze dobre rozwiązanie? Kto może z niego skorzystać? W dzisiejszym artykule opiszę zalety i wady upadłości konsumenckiej 2022 roku.
Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz
Upadłość konsumencka – co to jest?
Czerwone włosy, nieco zachrypnięty wokal, intro w rytmie disco polo. Michała Wiśniewskiego kojarzy chyba każdy. Lider grupy „Ich Troje” ogłosił niedawno upadłość konsumencką. Media rozdmuchały tę informację jako soczysty kąsek z życia celebryty. Jednak czy upadłość konsumencka to rzeczywiście porażka? Czy upadłość konsumencka się opłaca?
Chociaż paradoksalnie oznacza koniec, jest początkiem. Dłużnik uwalnia się od problemów finansowych, które wymknęły się spod kontroli. Ze spokojem spogląda w przyszłość, gdyż oddaje sprawę w ręce sądu. Upadłość konsumencka 2022 wymaga spełnienia kilku warunków. Dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Hamulec na problemy finansowe
Upadłość konsumencka 2022 to hamulec w problemach finansowych dłużnika. Działa nawet do 7 lat. W zależności od skali problemu, sąd dokonuje umorzenia całości lub części zadłużenia.
Jak to możliwe? Dochodzi do likwidacji majątku dłużnika. Z uzyskanych środków, pokrywane są długi wobec wierzycieli. Harmonogram spłaty jest rozciągnięty w czasie na 7 lat. Sąd ustala komu, ile i kiedy dłużnik spłaci zobowiązania. Nie oznacza to wcale, że dłużnik zostaje w przysłowiowych „skarpetach”. Sąd nie pozbawia go wszystkiego. Dłużnik zachowuje majątek ruchomy potrzebny w codziennym życiu i część dochodów.
Ochrona świadczeń
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2022 chroni niektóre świadczenia. Do tej grupy zalicza się pieniądze uzyskiwane z pomocy społecznej, alimenty, świadczenia rodzinne i wychowawcze, a także wszelkie dodatki (rodzinne, wychowawcze, pielęgnacyjne, porodowe, becikowe). Jeżeli upadłość konsumencką zgłasza emeryt lub rencista, zachowa świadczenie w wysokości 75% przyznanej kwoty, ale nie mniej niż 825 zł netto. W przypadku osób czynnych zawodowo, zachowa się połowa pensji (nie mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę).
Upadłość konsumencka 2022 nie chroni nieruchomości. Majątek dłużnika zostanie sprzedany, by pokryć jego zadłużenie. Z sumy uzyskanej ze sprzedaży, sąd może wydzielić kwotę, która pozwoli dłużnikowi wynająć mieszkanie do 2 lat.
Wniosek o upadłość konsumencką 2022
Czy upadłość konsumencka dotyczy także przedsiębiorców? Póki prowadzą działalność gospodarczą – nie. Wystarczy wykreślić wpis z ewidencji działalności gospodarczej. To element konieczny, by złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Dłużnik składa ten dokument indywidualnie. Inaczej w sytuacji, gdy osoba z problemami finansowymi prowadziła w przeszłości działalność gospodarczą. Wtedy wniosek może złożyć wierzyciel. Ważne, by zrobił to w określonym czasie. Ma na to rok od dnia wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej.
A jak to wygląda od strony technicznej? By ogłosić upadłość konsumencką potrzebujesz urzędowego formularza. Dołącz do niego potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 30 zł, dokumenty potwierdzające okoliczności zadłużenia podane w treści wniosku oraz opis. Komplet wyślij pocztą lub złóż w biurze podawczym sądu. Czekaj na kontakt od syndyka.