KSIĘGOWOŚĆ DLA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Doświadczenie, którego potrzebujesz - księgowość, podatki, doradztwo.

doradca podatkowy
Przemysław Piotrowski

- Bydgoszcz, Marszałka Focha 4

- Inowrocław, Solankowa 19

+48 796 106 106

KSIĘGOWOŚĆ DLA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązany jest w myśl przepisów do prowadzenia księgowości. Jeśli brakuje Ci czasu na samodzielne prowadzenie księgowości lub po prostu nie wiesz, od czego zacząć, nasza Kancelaria „Piotrkowski” służy Ci pomocą.

Prowadzona przez naszą Kancelarię księgowość dla małych firm, to wsparcie nie tylko dla małych, ale i większych firm, dla których księgowość i podatki, to czarna magia. Nasze wieloletnie doświadczenie, nowoczesne technologie i specjalistyczna wiedza stale poszerzana pozwoli wesprzeć naszych klientów w osiągnięciu zamierzonego sukcesu. 

Księgowość dla firmy – rodzaje

Zgodnie z przepisami księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej może przyjąć formę ryczałtu ewidencjonowanego lub Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Przyjrzyjmy się każdej z nich. 

Ryczałt ewidencjonowany

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego przedsiębiorca rozlicza wszystkie przychody firmy bez możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu i dostępnych odliczeń według stawki. Rozliczając się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany przedsiębiorca powinien pamiętać o obowiązujących limitach przychodu (adekwatnych do formy rozliczenia), jak również o obowiązującej stawce ryczałtu ewidencjonowanego.

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)

Z kolei w przypadku księgi przedsiębiorca zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży i wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem działalności. Przedsiębiorca w ramach rozliczenia działalności może skorzystać z przysługujących mu ulg, a także skorzystać z możliwości odliczenia poniesionych kosztów.

KSIĘGOWOŚĆ DLA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI zakres świadczonych usług

W ramach świadczonych usług księgowość jdg obejmuje nie tylko pomoc w księgowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzoną przez Ciebie dzialanością, ale także prowadzenie:

– ewidencji VAT, (jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT),

– ewidencji środków trwałych,  wartości niematerialnych i prawnych (w przypadku zakupów o wartości powyżej 3,5 tys. zł),

– ewidencji wyposażenia (przedmioty o wartości powyżej 1,5 tys. zł),

– ewidencji przebiegu pojazdu, (jeśli do celów firmowych wykorzystywany jest samochód prywatny).

Księgowość firmy zlecić czy prowadzić samodzielnie? 

Każdy świeży i niedoświadczony przedsiębiorca na początku swojej drogi zastanawia się nad tym, czy księgowość dla firmy jest dla niego, czy też lepszą i korzystniejszą opcją będzie samodzielne rozliczanie swoich firmowych finansów. 

Z jednej strony samodzielne rozliczanie prowadzonej działalności jest tańszą opcją, bo nie generuje dodatkowych kosztów, których przy prowadzeniu firmy nie brakuje. Jednak z drugiej strony każdy właściciel firmy powinien pamiętać, że jest zobowiązany do:

– rejestracji firmy, 

– prawidłowego wypełnienia wniosku do CEIDG-1,

– rozliczania PIT,

– sporządzania umów,

– wyliczania należnego podatku za dany miesiąc,

– reprezentowania firmy przed organami państwowymi.

O ile jeszcze na początku samodzielne rozliczenie księgowości jest w miarę proste i nieskomplikowane, o tyle w kontekście dłuższego okresu czasu, wprowadzanych zmian w przepisach samodzielne rozliczenie może stać się problematyczne.

Z tego też powodu warto zastanowić się nad powierzeniem finansów swojej firmy w dobre ręce doświadczonych i profesjonalnych księgowych, dla których zmieniające się przepisy i rozliczenia działalności gospodarczych są chlebem powszednim. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, że rozliczanie działalności przez fachowców ochroni Cię przed ewentualnymi błędami w rozliczeniu lub jego braku, a co za tym idzie, unikniesz kar skarbowych na niedotrzymanie terminów.

KSIĘGOWOŚĆ DLA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ KANCELARIA PIOTROWSKI

Prowadzenie jednoosobowej działalności jest dla każdego właściciela sporym wyzwaniem, a ciągle zmieniające się warunki na rynku wymuszają konieczność dostosowywania się lub przebranżowienia. Dlatego powierzenie swoich finansów naszej Kancelarii pozwala klientom w pełni oddać się pracy, skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji zamierzonych celów biznesowych.

Pytania i odpowiedzi

  • Ile kosztuje usługa księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ceny prowadzenia księgowości czy doradztwa podatkowego są ustalane indywidulanie w zależności od zakresu usług.

  • Czy biuro finansowe zajmuje się tylko obsługą podatkową jednoosobowej działalności gospodarczej?

Nasze biuro oferuje szereg kompleksowych działań związanych z księgowością.

Zadzwoń do nas!

lub

skorzystaj z konsultacji online: