banknoty w walucie Polskiej

Melodia 2022 roku

Przeglądam prognozy. Nie chodzi o te prezentowane przez pogodynki, które codziennie po wiadomościach wdzięczą się przy mapie naszego kraju. Jest coś, co robi polskiej pogodzie konkurencję. Przynajmniej, gdy mowa o ilości zmian. Mówię o zmianach płacowych i podatkowych na rok 2022. W myśl tego, co czytam, na moje usta ciśnie się piosenka Maryli Rodowicz: \”Bo to co nas podnieca, to się nazywa KASA\”.

Sprawdź również: doradztwo podatkowe Bydgoszcz

Minimum minimalnie w górę

W moje ręce wpadły ostatnio szokujące statystyki. Średnia pensja Polaka podobno wynosi 5 tysięcy złotych. Może twórcy tych wyliczeń zapomnieli odjąć wszystkie opłaty? Pewnie na podobne statystyki trafili ministrowie. W czasie posiedzenia Rady wydumali, że czas na zmiany płacowe 2022. Na początek minimalną, na zachętę. Od stycznia 2022 roku wzrośnie najniższa krajowa. Pracujący otrzyma 3010 złotych, a stawka godzinowa niebezpiecznie zbliży się do 20 złotych. Aż mnie dreszcz przeszedł! Te dwie dychy przecież nie starczą nawet na kilka litrów benzyny, które moje auto spala na dziennym dystansie pokonywanym w drodze do pracy.

Warto być emerytem

Na jesień, rząd obdarował dobrymi nowinami tych, którzy przechodzą jesień swojego życia na emeryturze. Seniorzy otrzymają czternastki. Dodatkowa emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatą świadczeń listopadowych. Konta emerytów zasili kwota 1250,88 zł brutto. Ale nie otwierajmy jeszcze szampana. Pełna kwota czternastki zasili jedynie konta seniorów, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają ten bonus zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wyjaśnię na przykładzie. Jeżeli emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. W dodatku suma ta będzie opodatkowana i oskładkowana zgodnie z panującymi zasadami.

Bonus na malucha

Pisałem o tym, ale przypomnę raz jeszcze. Wśród świadczeń wypłacanych od stycznia, pojawi się nowa „pensja” dla malucha. Dotyczy dzieci od 12-36 miesięcy. Z początkiem roku 2022, rodzice mogą składać wnioski o dodatkowe 12 tysięcy złotych, które zasili ich konto. Pieniądze będą wypłacane w systemie 1000 złotych przez rok lub 500 złotych przez dwa lata. Wypłaty zakończą się w dniu 3 urodzin dziecka.

Leave a Comment