Domy 70m Bez Pozwolenia

Domy 70m bez pozwolenia? Od kiedy? Bądź na bieżąco.

Warto czekać na nadejście jesieni. Nie tylko dlatego, że krajobraz zmieni barwy na bardziej przytulne żółcienie i oranże. Prawdopodobnie jesienią wejdzie w życie nowelizacja ustawy dotyczącej prawa budowlanego. Rząd przedstawił projekt dotyczący budowy domu 70m bez pozwolenia na budowę. To jedna ze zmian, która wywołuje spore emocje.

Sprawdź również: biuro rachunkowe Bydgoszcz

Dom 70 m bez pozwolenia – kiedy startuje projekt?

Dom bez pozwolenia na budowę to jeden z kluczowych projektów rządowych w ramach Nowego Ładu. Dlatego nowelizacja przepisów budowlanych stała się priorytetem rządzących. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym weszła w życie 3 stycznia 2022 roku. By ruszyć z budową własnego domu, wystarczy posiadać działkę budowlaną. Jakie warunki trzeba jeszcze spełnić, aby zamieszkać w domu 70m bez pozwolenia na budowę?

„Mały biały domek” – dom 70 m bez pozwolenia

Jeżeli od jakiegoś czasu z Twoich ust nie schodzi piosenka Mieczysława Fogga o białym domku, to mam dla Ciebie dobre wiadomości. Jeszcze w tym roku rząd wprowadzi zmiany, w myśl których wybudujesz dom o powierzchni 70m2 bez pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie, ziemia o odpowiednim metrażu (nie mniej niż 1000m2) i chęci.

To nie wszystko. Domy 70 m bez pozwolenia postawisz także bez udziału kierownika budowy. Nie będzie od Ciebie wymagany dziennik budowy. Do tej pory był to dokument obligatoryjny przy inwestycji tego typu. Dom bez pozwolenia na budowę to nowość zaproponowana w ramach Polskiego Ładu. Programem będą objęte także domki letniskowe. Do tej pory zabudowy tego typu mogły mieć do 35m2 powierzchni użytkowej.

Projekt w prezencie od rządu

Inicjatywa rządu oznacza także spore oszczędności. Dom 70 m bez pozwolenia będzie praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jak to możliwe? Od planowania do realizacji dzieli Cię jeden krok. Potrzebujesz projektu domu. Rząd postanowił zachęcić inwestorów do działania. Udostępni gotowe projekty domów o powierzchni użytkowej 70m2. Pomysłodawcy zaznaczają, że będzie to wersja kompleksowa. Znajdziesz w niej projekt niezbędnych instalacji i innych praktycznych rozwiązań budowlanych. Pobierzesz je bez dodatkowych opłat. Nie oznacza, że trzeba to robić. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób zrealizujesz swoje budowlane plany. Możesz skorzystać z opcji rządowej lub wykorzystać projekt własny.

Pod czujnym okiem inspekcji budowlanej

Zmiany zaproponowane przez rząd uproszczą procedury. Jeżeli marzy Ci się dom, ominiesz dotychczasową papierologię. Tym samym zamieszkasz szybciej. Sceptycy widzą w tym drugie dno. Obawiają się samowoli. Rząd przygotował się na takie obiekcje. Nad budową domu 70 m bez pozwolenia na budowę wciąż będzie czuwać inspekcja nadzoru budowlanego. Podda kontroli powierzchnię działki, na której postawisz taki budynek. Domy 70 m bez pozwolenia mają być budowane na działkach o powierzchni minimum 1000 m2. Limit ten to zabezpieczenie. Zmiany mogłyby pokusić deweloperów do budowy osiedli wieloobiektowych. Zaostrzenie warunków programu „Mój dom 70 m2” wspiera prywatnych inwestorów.

Ustawa nie zmieni także dotychczasowych zasad dotyczących granicy sąsiedniej posesji. W tym zakresie obowiązują aktualne przepisy budowlane i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych. Obowiązuje w nich zasada 3-4 metrów od granicy działki sąsiedniej.

Domy 70 m bez pozwolenia to ster na oszczędności

Rządowy projekt oszczędzi Twój czas. Jeżeli marzy Ci się zamieszkać we własnym domu, ominie Cię oczekiwanie na dokumenty. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić jest miejscowy plan zagospodarowania. Jego posiadanie będzie równoznaczne z rozpoczęciem budowy. Wystarczy tylko zgłosić swoje zamiary. Brak planu zagospodarowania też nie będzie przeszkodą. Wystarczy złożyć wniosek o szybkie wydanie decyzji w gminie.

Budowa domu do 70 m bez pozwolenia nie wymaga nadzoru kierownika budowy. To kolejna oszczędność. W chwili, gdy ceny tak bardzo poszły w górę, każdy tknie koszty. Tym razem nie będzie to konieczne.

Okiem specjalisty

Projekt rządowy to szansa dla osób, które marzą o własnym domu z ogrodem. O ile projekt ten wywołuje rumieńce wśród inwestorów, nie budzi podobnych emocji u specjalistów budowlanych. Eksperci obawiają się samowoli Polaków. Projekt aktywizuje bohaterów, którzy postawią dom 70m bez pozwolenia na budowę i zrobią to własnymi rękami. Ale co z kwestiami jakości i bezpieczeństwa takiego budynku? Jak na razie projekt jest doskonalony. Nim wejdzie w życie, czekają go poprawki. Rząd wsłuchuje się w głosy ekspertów. Miejmy nadzieję, że te również usłyszy. Ciekawe, jakie niespodzianki podatkowe czekają osoby, które zgłoszą swój udział w tym projekcie. Ciąg dalszy nastąpi…

Leave a Comment