logo Wosp

Czy darowiznę WOŚP można odliczyć od podatków? WOŚP a podatki okiem dorady podatkowego

Znudzony przerzucasz kanały w tv. Niedziela zbliża się do końca, a wraz z nią jak zwykle za krótki weekend. Najpierw słyszysz zdarty głos, który próbuje przekrzyczeć głośny tłum. Potem Twój wzrok ściągają czerwone okulary i żółty akcent odzieży. Widzisz niepozornego gościa, który od 30 lat trzęsie Polską. To jedyny człowiek, który potrafi złapać nas za portfele i … serca. Mowa o Jurku Owsiaku i jego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Dzisiaj temat, który interesuje wielu: czy darowiznę WOŚP można odliczyć od podatków?

Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz

Trzy dekady pomagania

Końcówka stycznia od 30 lat jest zarezerwowana dla Jurka. Chętnych, by pomóc spotkasz wszędzie: na ulicy z puszkami w ręku, na aukcjach organizowanych w sieci czy robiąc zakupy w markecie. Ich znakiem charakterystycznym jest czerwone serduszko. Bije dla chorych i potrzebujących, pompując pieniądze potrzebne w ich powrót do zdrowia lub na profilaktykę. Orkiestra dostarcza do szpitali sprzęty niezbędne do ratowania życia. Prawdopodobnie Ty lub ktoś z Twojej rodziny już na tym skorzystaliście. Tym chętniej otwieramy portfel, by wspomóc to wielkie granie. Dzisiaj przyjrzę się zbiórce z perspektywy podatkowej: WOŚP a podatki.

Zbierasz fundusze, płać podatki

Pieniądze, które wrzucasz do puszki lub inwestujesz w przedsięwzięcia charytatywne podlegają opodatkowaniu. I tutaj zaczynają się schody. Akcje organizowane w ramach WOŚP przybierają różną formę. Orkiestra nie ogranicza się już jedynie do zbiórek pieniędzy w puszki. Na rzecz fundacji można przekazać darowiznę, a także wesprzeć ją kupując towary lub usługi wystawione na aukcji. Każdy z wymienionych tutaj przypadków, pociąga za sobą konsekwencje podatkowe. Wysokość daniny państwowej zależy także od tego, kto jest organizatorem zbiórki: osoba fizyczna bądź prawna, a może jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej? Sporo tego. Dlatego rozwieję wątpliwości dotyczące pytania: czy darowiznę dla WOŚP można odliczyć od podatków?

Podatek darczyńcy

A teraz element zaskoczenia. Niewielu z Was wie, że podatkiem objęty jest także darczyńca. Nie ma to znaczenia w przypadku, gdy wspieramy Orkiestrę podczas zbiórek ulicznych. Pozostajemy anonimowi. Sprawa zaczyna się zapętlać w chwili, gdy wspierający dokonuje wpłat na cele charytatywne z zamiarem uzyskania obiecanych produktów w zamian. W przypadku przedsiębiorców, wydatek ten będzie ich kosztem, wydatkiem na środek trwały. To sytuacja, w której można skorzystać z ulgi podatkowej. Obowiązuje limit do 6% kwoty dochodu w roku podatkowym. Jednak żeby skorzystać z ulgi, trzeba spełnić określone warunki, m.in.:

  • darowiznę można przekazać na tylko na konkretny cel,
  • organizacja odpowiedzialna za zbiórkę powinna posiadać odpowiedni status.

Trzy persony procesu

Do tej pory skupiliśmy się jedynie na organizatorze zbiórki i darczyńcy. W procesie tym często bierze udział także trzecia osoba: pośrednik. Czy i on jest objęty obowiązkiem podatkowym? Oczywiście! Chodzi o podmiot, który prowadzi portal czy stronę z aukcjami, za pośrednictwem których Orkiestra pozyskuje pieniądze na cele charytatywne. Zazwyczaj tego typu działania wiążą się z korzyścią finansową. A to usługa opodatkowana.

Z tekstu tego jasno wynika, że prowadzenie ogólnopolskiej akcji charytatywnej do łatwych nie należy. Skupiłem się tutaj wyłącznie na kwestiach podatkowych, a gdzie reszta? Dlatego już od 30 lat podziwiam Jurka Owsiaka za siłę oraz umiejętność zjednoczenia wokół siebie ludzi, którzy chcą i potrafią pomóc! Gramy razem!

Leave a Comment