21 listopada 2021

Młodość rządzi się swoimi prawami. Chociaż czasy, gdy mogłem o sobie powiedzieć młody minęły kilka lat temu, używam innego określenia. Mówię o sobie doświadczony. Kryje się za tym suma zdarzeń, które ukształtowały mnie jako człowieka i doradcę podatkowego. To droga, którą przebyłem jako młody człowiek. Czy dzisiaj wyglądałaby inaczej? Z pewnością! Wszystko za sprawą większych możliwości. Wśród nich pojawiają się także opcje podatkowe. Przyjrzymy się jednej z najnowszych. Dzisiaj o zerowym PIT dla młodych.

Ulga dla młodych, czyli…

Ulga dla młodych to nic innego jak zwolnienie z PIT pewnych przychodów. Do grupy tej zaliczane są zarobki uzyskane z pracy, zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego. Młody w rozumieniu ustawodawców oznacza podatnika, który nie ukończył 26 lat. Sejm uchwalił limit takiej ulgi. Wynosi 85.528 zł. To jeden z projektów, który ma zatrzymać osoby młode w Polsce. Oznacza większe zarobki, które podatnik będzie mógł dowolnie wykorzystać na własne potrzeby.

Będzie prościej

Ulga działa z mocy ustawy. Dlatego nie wymaga żadnych dodatkowych działań podatnika czy pracodawcy. W praktyce oznacza to mniej papierowej roboty. By uzyskać ulgę, podatnik nie musi wypisywać urzędniczych wniosków. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jednym z nich jest pobór zaliczek. Jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi, powinien napisać wniosek do swojego pracodawcy. Nie ma tutaj gotowego, urzędniczego wzorca. Jego treść podatnik formułuje samodzielnie. Wniosek należy złożyć płatnikowi w formie pisemnej, osobno za każdy rok podatkowy. Dlaczego to takie ważne? Wniosek to forma ochrony podatnika. Zadziała w sytuacji, gdy w ciągu roku podatnik uzyskuje przychody od różnych pracodawców.

Ulga pełna korzyści

Spełniasz te warunki? Skorzystaj z ulgi. Wyjdzie Ci to tylko na dobre. Zmniejszysz koszty uzyskania przychodu, co odczujesz w portfelu. Ulga wpłynie na składki odprowadzane do ZUS. Jeżeli wliczysz je jako przychody objęte ulgą, nie podlegają odliczeniu od dochodu i opodatkowaniu. Ulga dla młodych łączy się z ulgą na dzieci. Nawet jeżeli Cię obejmie, wciąż masz prawo skorzystać z dodatkowego zwrotu na dzieci.