Pomoc w założeniu firmy

Pomoc w założeniu firmy – od kogo ją uzyskasz?

Jeśli jesteśmy doświadczonym przedsiębiorcą powinniśmy sobie bez kłopotu poradzić z założeniem nowej firmy, chociaż w zależności od posiadanych doświadczeń oraz wyboru formy działalności może nie być to takie proste. O wiele trudniej jest zacząć młodym przedsiębiorcom, którzy nie są przekonani, czy forma prawna dla ich biznesu, która wybrali jest odpowiednia i optymalna. Wówczas potrzebna jest fachowa pomoc w założeniu firmy, zwłaszcza w kontekście doradztwa, wykonania pewnych symulacji co do możliwości prawnych.

Czytaj również: Jakie są obowiązki i zadania księgowego w firmie?

Doradztwo przy zakładaniu firmy

Planując założenie firmy warto rozważyć różne rozwiązania. Kiedy już wiemy czym chcemy się zająć, mamy zbadany rynek i wybraną grupę odbiorców, przemyślane działania, oszacowane koszty, uwzględnione ryzyka, możemy przystąpić do wyboru formy prawnej, formy opodatkowania swojej firmy. By poznać tajniki rozliczeń z fiskusem, obowiązki przedsiębiorcy dla każdej z możliwych form prawnych biznesu warto udać się po pomoc w założeniu firmy do kancelarii prawnej a konkretnie po poradę radcy prawnego. Z uwagi na kompleksowość obsługi często o pomoc przy zakładaniu własnej firmy można zwrócić się do biura rachunkowego, gdzie poza księgowymi, doradcami podatkowymi, urzędują radcy prawni biegli w tematach zakładania a przede wszystkim prowadzenia firmy. Doradca podatkowy przedstawi wszelkie plusy i minusy prowadzenia firmy w wybranej przez nas formie z uwzględnieniem naszego biznes planu. To coś więcej niżeli dostępne w sieci artykuły o zaletach prowadzenia spółki, czy jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. 

Kto pomaga w założeniu działalności?

Pomoc w założeniu firmy i formalnościach związanych z dokumentami, rejestracją, zgłoszeniem działalności oferują punkty wsparcia w urzędach gminy, miasta, liczne instytucje non profit działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, inkubatory przedsiębiorczości, ale również kancelarie prawne jak kancelaria Piotrowski. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów szereg radców prawnych świadczy swoje usługi doradcze online, bez konieczności stacjonarnej wizyty w kancelarii. W ten sposób można dopasować nie tylko zakres porady ale również jej czas.

Kto pomoże w uzupełnieniu dokumentów?

Uzupełnić wymagane dokumenty, formularz nie jest trudno, jednak aby mieć pewność czy jest to komplet dokumentów, czy są one poprawnie wypełnione dobrze jest się upewnić. Kancelaria radcy prawnego to właściwe miejsce, w którym otrzymamy wsparcie w zakresie wzorów dokumentów np. założenia spółki, po sporządzenie umowy spółki, wypełnienie zgłoszenia do urzędu skarbowego, wpis do KRS itd. To nie tylko porada ale również czynności, które kancelaria może wykonać w zastępstwie przedsiębiorcy.

Jaka forma prowadzenia i opodatkowania działalności gospodarczej jest najlepsza?

Częstą trudnością przedsiębiorcy jest wybór formy opodatkowania. Każda z dostępnych form ma swoje plusy i minusy, są one głównie uzależnione od przedmiotu działalności, skali obrotów firmy, ilości pracowników, charakteru działalności. Ta sama firma prawna może okazać się idealna dla jednej firmy, a dla innej będzie kompletnie nietrafionym wyborem, dlatego zwrócenie się do doradcy podatkowego o zaproponowanie optymalnego rozwiązania dla danego biznesplanu jest rozsądnym ruchem przyszłego przedsiębiorcy. 

Oczywiście formę opodatkowania można w trakcie prowadzenia firmy zmienić, to jednak generuje to kolejne koszty i trudności, zamieszanie formalne, którego można uniknąć przygotowując się solidnie do założenia firmy.