Jak rozliczyć zagraniczne przychody z działalności freelancera?

Zarabianie w sieci nie jest już żadną nowością, jednak wciąż najczęściej zarabiać można za pośrednictwem podmiotów zagranicznych. Wiąże się z tym pewien mankament jak kwestia rozliczenia z fiskusem. Aby dochody były legalne muszą zostać należycie rozliczone.

Działalność freelancera i jej opodatkowanie

Nieważne w jaki sposób zarabiamy pieniądze, każdy dochód wymaga rozliczenia z fiskusem. Będąc freelancerem z reguły zarabiamy poprzez platformy oferujące usługi internetowe. Na rynku wciąż niewiele dziala polskich podmiotów pośredniczących i umożliwiających freelancerom sprzedawać swoje usługi i tym sposobem zarabiać. Sprzedaż usług za pośrednictwem podmiotów spoza UE wymaga szczególnego potraktowania w kwestii rozliczenia. Z uwagi na komplikacje w obliczeniu podatku, złożeniu zeznania wiele osób rezygnuje z tej formy zarabiania, tymczasem wystarczy zwrócić się o pomoc do kancelarii podatkowej. Między innymi fachowej porady, rozliczenia udziela Kancelaria Piotrowski, wystarczy kontakt mailowy. W łatwy i szybki sposób po atrakcyjnych kosztach można uporać się z rozliczeniem przychodów z Fiverr.

Freelancing w ujęciu podatkowym – Faktura VAT

Mówiąc o pracy freelancera należy wyjść od tego, czy freelancer świadczy pracę dla zagranicznego podmiotu w polsce czy za granicą. Jeśli mówimy o pracy w Polsce, podlega on opodatkowaniu według polskich zasad. Umowa z zagranicznym klientem powinna być jak najbliższa tej, jaka by freelancer podpisał z polskim podmiotem. Co do zasady freelancer na swoje usługi może wystawić fakturę VAT dla zagranicznej firmy klienta, jednak jeśli prowadzi działalność oparta o VAT nie jest już w czystej postaci freelancerem. Mimo wszystko firmy zagraniczne preferują rozliczenie w oparciu o fakturę VAT, zwłaszcza z tzw. odwróconym VATem, czyli ujeciem kwoty netto. Wówczas firma opłacająca fakturę oblicza podatek VAT i oplaca go według stawek swojego kraju. Ku temu należy być nie tylko płatnikiem VAT, ale i posiadać status VAT ID. by uniknąć prowadzenia działalności gospodarczej powstały liczne platformy pośredniczące.

Z myślą o freelancerach i ułatwieniu rozliczeń ich usług powstała platforma Fiverr. To za jej pośrednictwem klient korzystający z usługi freelancera otrzymuje fakturę bez Vat (do samodzielnego obliczenia).

Podatek od zagranicznych przychodów – pomoc w rozliczeniu

Sen z powiek niejednego freelancera spędza rozliczenie podatkowe przychodów z tytułu umów z zagranicznymi klientami. Jeśli bardzo się martwimy jak to zrobić lub czy zrobimy to dobrze, warto zrezygnować z samodzielnego rozliczenia i powierzyć je profesjonalnej kancelarii podatkowej. Podatki od przychodów zalezne są od źrodla tychżę. Inaczej oblicza się podatek od dzieła, inaczej z tzw. innych źródeł, czy z praw majątkowych. Z tytułu umowy zlecenia, dzieła freelancer winien do 20 miesiac kolejnego po otrzymaniu wynagrodzenia samodzielnie obliczyć i wpłacić podatek PIT. Co do zasady od kwoty brutto należy odjąć 20%, po czym obliczyć 17%, co stanowi wartość podatku. Zanim jednak wykonamy te obliczenia kwotę brutto wynagrodzenia należy przeliczyć na zlotówki według średneigo kursy NBP z dnia poprzedzającego wyplate wynagrodzenia. Jeśli chodzi o wszelkie inne umowy należy potraktować je jako przychodzi ze źródeł innych. Różni je to, iż podatek 17% liczony jest od kwoty brutto i nie odlicza się tutaj kwoty wolnej. Przychody w ramach prowadzonej działalności także muszą być opodatkowane, dokładnei tak jak i pozostałe z tytuły umow z krajowymi kientami.

Fachowe wsparcie

Jeśli jesteś freelancerem i zastanawiasz się nad podjęciem współpracy dla zagranicznego klienta, bądź podjęciem współpracy z platforma pośredniczącą typu Upwork, Fiverr, Useme lub już wykonałeś swoje usługi, sfinalizowałeś umowę ale nie wiesz jak odprowadzić od niej podatek, dobrym rozwiązaniem jest kontakt z kancelarią doradztwa podatkowego Piotrowski. Kancelaria świadczy usługi rozliczeń podatkowych, jak również udziela informacji dotyczących metod naliczenia podatku, pomaga w wyborze formy zatrudnienia i jej najkorzystniejszego rozliczenia. W przyjemnej atmosferze, również zdalnie uzyskasz pomoc na wysokim poziomie. Korzystając z usługi rozliczenia otrzymasz gotowe, wypisane formularze do złożenia w urzędzie skarbowym, wraz z kwotami do zapłaty.

Pośrednictwo Fiverr

Dla uproszczenia rozliczeń skorzystać można z Fiverr. Jako freelancer nie wystawiamy wówczas faktur, nie zawieramy umów z klientami z różnych krajów, a otrzymujemy odpowiednik umowy zlecenia z Fiverr. Nawet jeśli co miesiąc otrzymamy kilka umów z Fiverr, zasada obliczeń będzie ta sama. Nie musimy martwić się o poprawność dokumentów i bezpieczeństwo transakcji. Również w kwestii podatkowej Fiverr jest znana platformą, z której rozliczeniem poradzi sobie każdy doradca podatkowy. Jeśli i to jest dla nas trudne do rozliczenia kancelaria Piotrowski podpowie jak zapłacić podatek od uzyskanego przychodu.

Zapłata podatku

Gdy mamy już wyliczony podatek trzeba pamiętać aby go wpłacić na konto urzędu skarbowego z uwzględnieniem indywidualnego tzw. mikrorachunku podatkowego, jaki można wygenerować online. Oprócz klasycznego zeznania podatkowego PIT36 należy również złożyć deklarację PIT/ZG. Gdy freelancer prowadzi firmę, jest samozatrudniony wówczas dodatkowo składa deklaracje PIT/B.