Ilu W Polsce Jest Doradców Podatkowych?

Ilu w Polsce jest doradców podatkowych?

Na polskim rynku wciąż przybywa osób wykonujących zawód doradcy podatkowego, jednak wciąż rynek potrzebuje więcej i więcej profesjonalistów w tym zakresie. Rosną potrzeby odbiorców, nie tylko wśród firm, ale i klientów indywidualnych. Wbrew pozorom doradca podatkowy ma bardzo szeroki zakres swych kompetencji, usług.

Rosnący popyt

Zainteresowanie usługami doradcy podatkowego powoduje, że przybywa osób z uprawnieniami do wykonywania tego zawodu. Aktualnie doradców podatkowych działa w Polsce ponad siedem tysięcy. Wydaje się to liczba całkiem duża, jednak patrząc na ilość spraw z jakimi klienci zwracają się do doradcy, wciąż na rynku jest za mało doradców. Oczywiście nie każdy doradca podatkowy Inowrocław odczuwa nawał pracy. Biura rachunkowe chcąc być konkurencyjnymi oferują w ramach swej kompleksowej oferty również profesjonalne porady doradcy podatkowego, który radzi zarówno w kwestiach rozliczeń podatkowych, wykonania bilansu, wniesienia aportu, ale także w zakresie wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa, konsolidacji zobowiązań, ewentualnej upadłości i wielu innych postepowań. Spektrum spraw jest mocno rozbudowane, a co za tym idzie doradcy podatkowi zaczynają obierać konkretne specjalizacje.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Aby wykonywać zawód doradcy podatkowego wymaga się zarówno zdania egzaminu zawodowego i tym samym uzyskania państwowej licencji zawodowej, jak też uprzednio zdobycia kwalifikacji merytorycznych i odbycia stosownej praktyki zawodowej. W efekcie nie jest tak łatwo zostać doradcą podatkowym. Osoby nowe w zawodzie najczęściej próbują swych sił przy boku patronów, z czasem usamodzielniając się. Są i tacy, którzy w sieci udzielają porad online, tworząc poradniki i wzory pism, formularzy.

Zawód przyszłości

Zawód doradcy podatkowego to bezsprzecznie jedna z profesji perspektywicznych na rynku. W przyszłości zapotrzebowanie na doradztwo prawno-rachunkowe, podatkowe się nie zmniejszy, a wręcz przeciwnie prognozuje się wzrost popytu na usługi doradcze. Prowadzenie firmy w biegu zmusza do powierzenia formalności osobom trzecim. Również zmieniające się otoczenie gospodarcze, przepisy wymagają od przedsiębiorcy nieustannego rozwoju, doskonalenia i optymalizacji firmy pod kątem kosztów i nie tylko. Podążając z trendami w formie działalności gospodarczej warto ewoluować, ku czemu przyda się rada doradcy podatkowego.

Oferta online

Coraz częściej spotkać można w sieci oferty zdalnych usług doradców podatkowych. Charakter ich pracy umożliwia pracę online. Wielu klientów ceni sobie właśnie tę formę współpracy, gdyż pozwala ona zaoszczędzić czas, sprawia że jesteśmy niezależni od miejsca. Ponadto usługi online są korzystniejsze cenowo, a dyspozycyjność doradców jest znacznie większa. Bezwzględnie to znak czasów i szereg biur rachunkowych działa zarówno online jak i stacjonarnie. Usługi zdalne wcale nie są ani gorsze, ani lepsze, niemniej to szansa dla doradców z małych miejscowości, gdzie rynek jest ograniczony, jak też dla doradców z miast, w których dla odmiany rynek jest przesycony.

Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz