ręce uniesione ku górze

Grupy VAT – Nowy Ład 2022

W grupie raźniej. To hasło wniknęło do świata polskiego prawa podatkowego. Oznacza, że podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie mogą rozliczać się na potrzeby VAT razem. Wystarczy zawiązać instytucję grupy VAT 2022. Szczegóły w poniższym artykule.

Skonsultuj zmiany w VAT: doradca podatkowy Bydgoszcz

Polski Ład – zmiany w VAT

W chwili pisania tego artykułu (a był to czerwiec 2022 roku), podatnicy powiązani rozliczali się odrębnie. Oznaczało to konieczność złożenia dokumentów JPK_VAT indywidualnie przez każdą spółkę. To nie koniec. Było bardzo formalnie. Oznaczało kolejne dokumenty – faktury VAT, które podatnicy wystawiali sobie nawzajem. To obłęd! Zwłaszcza, że podmioty te stanowiły jedność gospodarczo-ekonomiczną. No ale każdy doradca podatkowy Ci to powie: w wykazie podatków VAT musi być porządek!

Grupa VAT – co to jest?

Grupa VAT 2022 oznacza, że będzie… prościej. Z polskiego prawa podatkowego znikną utrudnienia dotyczące rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ślad za nimi podążają korzyści, których każdy przedsiębiorca wypatruje. Grupa VAT to dobre zmiany w finansach przedsiębiorców. Jej założenie oznacza jeden zbiorczy JPK_VAT, zamiast oddzielnych dokumentów składanych przez spółki. Będzie elastyczniej. To jest informacja, którą warto zapamiętać!

Poznaj korzyści wynikające z grupy VAT 2022

Z korzyści związanych z grupą VAT 2022 warto przyswoić także informację o neutralności podatkowej członków grupy. Dzięki temu wszelkie dostawy towarów i usług nie będą podlegać dodatkowemu opodatkowaniu VAT. Możesz puścić w niepamięć pewne mechanizmy, które obowiązywały do tej pory, m.in. podzieloną płatność czy weryfikację kontrahenta.

Generowałeś nadwyżki podatku naliczonego nad należnym? W takim razie grupa VAT 2022 oznacza korzyść także dla Ciebie. To większa elastyczność w naliczaniu ów podatku. Już nie będziesz musiał oczekiwać 60 dni na zwrot podatku VAT. Otrzymasz go na bieżąco, jako rozliczenie grupy. Tym samym będziesz mógł swobodnie operować firmowymi finansami.

Dla kogo grupy VAT 2022?

Nowy Ład da możliwość zebrania się niektórych podatników w grupy VAT. Dotyczy to przedsiębiorców z siedzibą na terytorium Polski. Opcją tą zostali także objęci właściciele oddziałów na terenie RP (podmioty zagranicznych z działalnością na terenie Polski). Rozwiązanie będzie otwarte dla każdej grupy prawnej, w tym MŚP. Skład grupy VAT 2022 nie może się zmienić przez 3 lata.

Grupy VAT – od kiedy?

„Grupowanie” wystartuje od 1 lipca 2022 roku. Ta data z pewnością zapisze się w polskiej historii. Pierwszy piątek lipca będzie pierwszą taką datą od 1993 roku. To właśnie tego dnia nie zostanie pobrany podatek od towarów i usług od niektórych podatników. Życie jest nowelą… Te przepisy obowiązują już w 18 państwach UE. Czas, by nieco odmieniły polską rzeczywistość.

Grupa VAT jest rozwiązaniem, w którym rząd upatruje szansę na przyszłość. Dzięki nowym regulacjom, Polska stanie się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Ciekawe na ile zainteresuje to zagranicznych i krajowych inwestorów?

Leave a Comment