Formy opodatkowania PIT dla działalności gospodarczej w 2024 roku

Formy opodatkowania PIT dla działalności gospodarczej w 2024 roku

Od lutego ruszyła machina rocznych rozliczeń PIT za 2023 rok. Ten obowiązek dotyczy statystycznego Kowalskiego, ale także osób fizycznych, właścicieli działalności gospodarczych. Sprawdźmy, jakie formy opodatkowania PIT obowiązują w 2024 roku.

Formy opodatkowania 2024 – przegląd

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce może wybrać jedną z czterech form opodatkowania. Pierwsza z nich to skala podatkowa. Zamiennie używa się sformułowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych. W tym przypadku obowiązuje stawka 12%, a w sytuacji, gdy przekroczysz próg 120 tysięcy złotych, stawka wzrośnie do 32%. 

Druga forma opodatkowania to podatek liniowy. W tym przypadku obowiązuje jedna i ta sama stawka 19%. 

Przedsiębiorcy mogą się także zdecydować na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, stawki wynoszą od 2% do 17%. Ta forma opodatkowania 2024 nie będzie dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Warunkiem jest zachowanie rocznego limitu o wartość 2 mln euro z pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Ostatnia możliwość to karta podatkowa. Od 2022 roku mogą z niej korzystać tylko podatnicy, którzy byli opodatkowani w tej formie przed rokiem 2022 i kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Wysokość tego podatku jest ustalana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Bierze pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, miejsce jej wykonywania i liczbę pracowników. 

Ryczałt – forma opodatkowania 2024 nie dla każdego

Zastanawiasz się nad wybraniem ryczałtu? Najpierw sprawdź czy ta forma opodatkowania 2024 obejmuje prowadzoną przez Ciebie działalność. Z takiej możliwości wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy prowadza apteki, kantory lub handlują częściami samochodowymi. Kto jeszcze nie może myśleć o ryczałcie?

  • właściciele innej działalności, która jest rozliczana w formie karty podatkowej,
  • właściciele działalności produkującej wyroby objęte podatkiem akcyzowym, 
  • wspólnicy spółek cywilnej lub jawnej (jeżeli ich wspólnicy wybiorą inną formę opodatkowania. 

Przedmiot opodatkowania – jakie są różnice w poszczególnych formach opodatkowania 2024?

Co podlega opodatkowaniu? To bardzo ważne pytanie. Odpowiedź zmienia się w zależności od wybranej formy opodatkowania, co może znacząco wpłynąć na Twój wybór. 

W przypadku skali podatkowej i podatku liniowego jest brany pod uwagę dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodu). Przychód będzie brany pod uwagę, gdy postanowisz się rozliczać ryczałtem. Swoich przychodów nie pomniejszysz o poniesione koszty ich uzyskania. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania 2024. 

Forma opodatkowania 2024 a składka zdrowotna

Nim wybierzesz formę opodatkowania, dokładnie sprawdź, jak zmieni się składka zdrowotna. Od 2022 roku na jej wysokość mają dwa czynniki: wysokość Twoich dochodów i wybrana forma opodatkowania. Jak to wygląda w liczbach?

  • skala podatkowa – 9% podstawy wymiaru składki, czyli realny dochód osiągnięty w poprzednim miesiącu
  • podatek liniowy – 4,9% podstawy wymiaru składki

W tych dwóch przypadkach minimalna składka zdrowotna wyniesie 381,78 zł za każdy miesiąc roku składkowego. 

Przedsiębiorcy rozliczający podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zapłacą stałą składkę zdrowotną. Jej wysokość będzie zależała od rocznych przychodów przedsiębiorcy. Gdy:

  • przychody są niższe niż 60 tysięcy złotych, składka zdrowotna wynosi 5,4% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 419,46 zł,
  • przychody 60.000-300. 000 , składka zdrowotna na poziomie 9%, czyli 699,11 zł,
  • przychody powyżej 300 tysięcy złotych, składka zdrowotna 16,2%, czyli 1258,39 zł
Kancelaria Piotrowski

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla formy opodatkowania ryczałtem

Ustalenie wymiaru składki zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku ryczałtowców, bierze się pod uwagę sektor przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie w wypłatami zysku. Za rok 2023 to kwota 7767,85 zł. 

Forma opodatkowania 2024 – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każda  forma opodatkowania charakteryzuje się innym zestawem ulg podatkowych w PIT. Zdecydowanie najwięcej możliwości pozostawia skala podatkowa, natomiast tzw. liniówka pozbawia możliwości korzystania z ulg. 

Nim wybierzesz, zwróć uwagę na zakres obowiązków ewidencyjnych i księgowych. To szereg obowiązków, które musisz dopełnić zgodnie z obowiązującym prawem. Wielokrotnie wiąże się to z koniecznością zatrudnienia księgowej lub stworzenia osobnego działu, który zajmie się księgowością w Twojej firmie. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Kancelaria podatkowa pomaga w zrozumieniu, obniżeniu oraz efektywnym zarządzaniu podatkami.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – kogo obowiązuje?

PIT na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców obowiązuje właścicieli JDG oraz wspólników spółek (cywilnej, partnerskiej i jawnych)

Jaka forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej 2024?

Jeżeli nie wybierzesz formy opodatkowania, z góry będziesz rozliczany według skali podatkowej.

Czytaj również: Pit z małżonkiem czy osobno?