Pit z małżonkiem czy osobno

Pit z małżonkiem czy osobno?

Polski system podatkowy umożliwia rozliczenie roczne z podatku zarówno z małżonkiem, jak i samodzielnie. To podatnik decyduje w jaki sposób się rozliczy, wybierając korzystniejsze dla niego warunki. Teoretycznie możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem powstała z uwagi na interes podatnika. W niektórych sytuacjach, gdy dysproporcje w dochodach są duże, można zyskać na wspólnym rozliczeniu, płacąc niższy podatek lub unikając konieczności zapłacenia podatku.

Zobacz również: Gdzie rozliczę pit?

PIT z małżonkiem, optymalizacja podatkowa

Popularna instytucja, jaką jest PIT z małżonkiem, ma swoje znaczenie w dwóch przypadkach. Przede wszystkim dla małżeństw, w których tylko jeden małżonek pracuje osiągając dochody. Wówczas rozliczenie wspólne PIT uwzględnia kwotę wolną od podatku dla każdego z małżonków i tym samym obniża podstawę opodatkowania dla podatnika podlegającego opodatkowaniu. Druga sytuacja tyczy się małżeństw, w których jeden ze współmałżonków zarabia wysokie sumy, zaś drugi ma bardzo niskie dochody. PIT z żoną obniża wówczas podstawę opodatkowania, gdyż dochody są sumowane i dzielone na dwoje.

Jak lepiej rozliczać PIT razem czy osobno?

Na pytanie czy lepiej rozliczyć PIT osobno czy razem nie ma dobrej odpowiedzi. Należy najpierw przeanalizować sytuację dochodową małżonków. Najprościej jest przeliczyć podatek tak jakby było to rozliczenie PIT małżeńskie i ponownie tak jakby każdy z małżonków rozliczył się osobno. Wówczas można porównać sumy, jakie uzyskamy do zapłaty dla fiskusa. PIT z żoną wcale nie musi być opłacalny, zwłaszcza gdy prowadzimy firmę, uzyskujemy dochody z dywidend, nieruchomości, papierów wartościowych itp. 

Czy można rozliczyć się osobno z małżonkiem?

Będąc w związku małżeńskim nikt nas przymusi do tego aby rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Tym samym można wykonać rozliczenia PIT osobno. Pamiętać należy, że wówczas nie można skorzystać z preferencji, jakie daje wspólne rozliczenie. Kluczowe jest jednak złożenie PIT w urzędzie skarbowym w terminie oraz na właściwym formularzu. Mając wątpliwości co do tego, na jakim druku wykonać swoje zeznanie podatkowe, można skorzystać z podpowiedzi internetowych, jak też pomocy punktu informacyjnego, jaki posiada każdy urząd skarbowy. 

Jak najlepiej rozliczyć PIT z małżonkiem?

Podobnie jak rozliczanie PIT samemu, również wspólne rozliczenie można wykonać na kilka sposobów. Przede wszystkim można skorzystać z internetowych programów z asystentem, który zapyta użytkownika czy chce rozliczyć się ze współmałżonkiem. To od odpowiedzi na to pytanie zależą dalsze kroki w rozliczeniu. Po drugie można skorzystać z usług profesjonalistów, którzy doradzą czy wspólne rozliczenie jest dla nas korzystne, dokonają rozliczenia, zadbają o nasz interes. Rozliczanie PIT samodzielnie jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak coraz rzadziej praktykowane z uwagi na możliwość popełnienia błędu.

Czy bezrobotna żona może rozliczyć się z mężem?

Obojętne czy jest to żona czy mąż, współmałżonek który nie osiąga dochodów może rozliczyć się wspólnie z drugim współmałżonkiem, nawet gdyby nie musiał rozliczać się osobno. Ma to swoje zalety, gdyż znacznie obniża podstawę opodatkowania. Wówczas dochody jednego współmałżonka dzielone są na dwoje. Ponadto uwzględniana jest kwota wolna od podatku zarówno dla jednego, jak i drugiego współmałżonka.

Jeśli zastanawiasz się czy wspólne rozliczenie z małżonkiem będzie korzystnym rozwiązaniem, nie wiesz od czego zacząć i czy w ogóle kwalifikujesz się do wspólnego rozliczenia możesz skorzystać z dostępnych usług Kancelarii Piotrowski. Kancelaria podatkowa gwarantuje wysokiej jakości porady i usługi rozliczeń, nie tylko w zakresie rozliczenia rocznego PIT ze współmałżonkiem.