VAT. Czy go lubisz, czy nie trzeba płacić. Podatek ten obejmuje sprzedaż usług i towarów, a także ich eksport i import. Jak się okazuje jego płacenie, jednak nie jest musem. Zwolnienie z podatku VAT przysługuje niektórym przedsiębiorcom. Czy się do nich zaliczasz? Zapraszam do przeczytania artykułu.
Podmiotowe zwolnienie z podatku VAT
Słowem kluczem jest tu limit VAT. Wynosi 200 tysięcy złotych i dotyczy zeszłego roku. Jeżeli przekroczyłeś tę granicę finansową chociaż o kilka groszy, zwolnienie z VAT Cię nie obowiązuje. Ale jeżeli udało Ci się utrzymać sprzedaż na poziomie DO 200 tysięcy złotych, korzystaj.
Jak w każdym przypadku, znajdą się maleńkie ‘ale’. Dotyczą kwot, które nie wliczają się do limitu VAT. Są to:
- wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju oraz sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju;
- sprzedaż towarów i usług zwolnionych przedmiotowo z VAT, z wyjątkiem m.in. transakcji związanych z nieruchomościami;
- sprzedaż towarów, które są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
podlegających amortyzacji.
Zwolnieniem z podatku VAT są tez objęci przedsiębiorcy, którzy rejestrują działalność w ciągu roku. Jeżeli z ich prognoz wynika, że nie przekroczą limitu VAT, nie ma konieczności rejestrowania się.
Kiedy podmiotowe zwolnienie z podatku VAT nie przysługuje?
W osobnym wątku warto omówić jeszcze kwestię limitów VAT. Możesz dotrzymać tej wytycznej, a zwolnienie podmiotowe i tak Cię nie obejmie. Stanie się tak, gdy zajmujesz się sprzedażą towarów i usług wymienionych w ustawie o VAT. Nie będę jej przybliżał w całości, jednak dotyczy to m.in. takich towarów jak metale szlachetne, towary objęte podatkiem akcyzowym. W przypadku usług, zwolnienie podmiotowe z podatku VAT nie przysługuje prawnikom, przedsiębiorcom zajmującym się faktoringiem czy jubilerom.
Sprawdź również: Optymalizacja podatkowa dla przedsiębiorców
Zwolnienie z VAT – komu nie opłaca się być VATowcem?
Ratujesz życie lub wpływasz na poprawę zdrowia swoich pacjentów? A może zajmujesz się nauczaniem? To jedne z wielu usług, których wykonawcy są zwolnieni z podatku VAT. Dokładny spis sprzedawanych towarów i usług znajduje się w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Warto zagłębić się w tę ustawę gdyż istnieją przypadki, w których wejście na VAT po prostu się nie opłaca.
Ze zwolnienia można tez zrezygnować
Istnieją przypadki, w których przedsiębiorcy rezygnują ze zwolnienia podmiotowego. To zasadne, np. w sytuacji gdy planują większe zakupy i chcą odliczyć VAT naliczony. By tak się stało, należy pamiętać o powiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Istotny jest też czas: przed początkiem okresu, w którym rezygnujesz ze zwolnienia (miesiąc lub kwartał).
Co gdy przekroczysz limit VAT?
Gdy przekroczysz limit VAT (200 tys. zł), każda kolejna sprzedaż podlega już opodatkowaniu. W tym momencie masz tez nowy obowiązek. Powinieneś się zarejestrować jako podatnik VAT czynny.
Kiedy wypełnić formularz VAT-R?
Ten formularz przewinie się przez Twoje ręce, gdy korzystałeś do tej pory ze zwolnienia z podatku VAT, ale coś się zmieniło. Wypełnisz go, gdy przekroczysz limit VAT (magiczne 200 tys. zł.), chcesz zrezygnować ze zwolnienia lub zamierzasz wykonać sprzedaż opodatkowaną.
W takich sytuacjach, doradca podatkowy Bydgoszcz pomoże w wypełnieniu formalności.