Coraz więcej osób lokuje kapitał w nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem. Jak się okazuje, jest to dobra inwestycja. Aczkolwiek z wynajmem wiążą się nie tylko zyski. Warto wiedzieć, jakie są podatki od wynajmu nieruchomości w Polsce.
Deklaracja podatkowa wynajmu nieruchomości
Każdy wynajem musi zostać do 14 dni od podpisania, zawarcia umowy najmu zadeklarowany w urzędzie skarbowym na stosownym formularzu. Deklaracja ta jest obowiązkiem właściciela nieruchomości (wynajmującego) i nie wymaga wezwania. O złożenie w terminie deklaracji winien zadbać właściciel nieruchomości. Deklaracje te zobowiązany jest też udostępnić do wglądu i na żądanie najemcy. Przepisy podatkowe wynajem jasno określają, że niezależnie od nieruchomości i formy wynajmu, każdy wynajem winien być zgłoszony celem naliczenia właściwego podatku.
Jakie są obowiązki podatkowe przy wynajmie nieruchomości?
Przychody z wynajmu nieruchomości generują obowiązek podatkowy, tym samym wynajem prywatny należy zgłosić do urzędu skarbowego pisemnie. Od 2024 roku jedyną formą opodatkowania przychodów z wynajmu jest podatek od przychodów ewidencjonowanych. Eliminuje od dotąd obowiązujące podatki od wynajmu nieruchomości. Wysokość podatku zależna jest od wysokości przychodów uzyskanych z wynajmu. Co ważne rozliczenie podatków od wynajmu nieruchomości tyczy się jedynie osiągniętych przychodów niedeklaratywnych.
Jak obliczyć podatek dochodowy od wynajmu nieruchomości?
Wraz z najnowszymi zmianami podatek dochodowy od wynajmu nieruchomości został zmieniony na ryczałt. Przy przychodach do 100 tysięcy złotych rocznie stawka podatkowa od wynajmu to 8.5%, a po przekroczeniu 100 tysięcy 12,5% od nadwyżki. Od 2023 roku nie ma już możliwości rozliczenia na zasadach ogólnych, również nie obowiązują ulgi podatkowe wynajem nieruchomości. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Doradca podatkowy Bydgoszcz może pomóc w dokładnym obliczeniu i rozliczeniu tego podatku zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jakie koszty można odliczyć przy wynajmie nieruchomości?
Jeszcze za rok 2022 możliwe były rozliczenia podatkowe wynajmu nieruchomości według skali podatkowej, nie tylko na PIT-28. Dziś w związku z ujednoliceniem i uproszczeniem przepisów dotyczących opodatkowania nie są możliwe do uwzględnienia koszty uzyskania przy wynajmie nieruchomości. Są tego rozwiązania wady i zalety. Przede wszystkim nie ma w tym wypadku żadnej kwoty wolnej od podatku, jak również ulg od podatku.
Czy wynajem nieruchomości podlega podatkowi VAT?
Podatek VAT od wynajmu nieruchomości dotyczy jedynie wynajmu na cele komercyjne, wówczas naliczana jest stawka VAT, a za wynajem wystawiana jest faktura z uwzględnieniem VAT dla przedsiębiorcy. Opodatkowanie wynajmu nieruchomości na cele inne niż mieszkaniowe bazuje na stawce 23% VAT.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku od wynajmu nieruchomości?
Zanim przystąpimy do rozliczenia podatku od wynajmu, warto przeczytać poradnik podatkowy dla wynajmujących nieruchomości. Co istotne, należy zwrócić uwagę, żeby poradnik zawierał informacje aktualne. Zgodnie z uproszczeniem formy opodatkowania nie trzeba od 2024 roku żadnych dokumentów do rozliczenia. Jedynym dokumentem jest wymóg złożenia PIT-28, rozliczenia rocznego obejmującego przychody z wynajmu oraz uiszczony podatek od wynajmu.
Jakie przepisy podatkowe obowiązują przy wynajmie nieruchomości?
Przepisy podatkowe stanowią o obowiązku podatkowym powstającym do 20 każdego miesiąca po uzyskaniu przychodu. Przychód z wynajmu musi być w formie pieniężnej. Nie podlega opodatkowaniu przychód w naturze. Przychodem jest czynsz ustalony za wynajem, nie czynsz w rozumieniu opłaty na rzecz spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej itp.
Przeczytaj także: Optymalizacja podatkowa dla przedsiębiorców