Ustawa SUP 2023 okiem doradcy podatkowego

USTAWA SUP 2024

Jest plan, by żyć na zielonym kontynencie. Neutralnym dla klimatu. Lepszym dla zdrowia. Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca plastiku wkracza w codzienność kolejnych państw członkowskich. Sprawdź, jak ustawa o odpadach wpłynie na polskich przedsiębiorców. 

Single-Use Plastics (SUP)

Czy wiesz jak będzie wyglądać Europa w 2050 roku? Tego nie wie nikt. Jednak istnieje projekt, do którego dążymy. ZIELONY ŁAD. Spokojnie, nie ma nic wspólnego z naszym polskim Nowym Ładem. W tym przypadku mowa o projekcie stworzonym przez Parlament Europejski. Jego celem jest zażegnanie kryzysu klimatycznego w Europie. Dzięki temu nasz kontynent ma się stać neutralny dla klimatu. Jednym z działań, które mają nas do tego przybliżyć jest dyrektywa plastikowa czyli SUP (ang. single-use plastics). Od 14 kwietnia 2023 roku SUP został włączony do polskiego prawa. Wiąże się z nowymi obowiązkami, które zostały nałożone na polskich przedsiębiorców. Przybliżmy ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. 

Dlaczego ustawa SUP jest potrzebna?

To nie do końca pytanie retoryczne (chociaż teoretycznie każdy wie, jak szkodliwy jest plastik). Plastik otacza nas ze wszystkich stron. Producenci pakują w niego jedzenie. Znajduje się w części naszych ubrań. Wspomaga leczenie, a także ułatwia nam poruszanie się z punktu A do punktu B. Mamy poważny problem z segregowaniem odpadów plastikowych, o recyklingu nie wspominając. Dlatego w granicach UE wprowadzono podatek od plastiku. Zgodnie z jego założeniami, Polska płaci 1,7 mld zł rocznie. Kwota ta zależy od niezrecyklingowanych odpadów plastikowych. W tym temacie jesteśmy daleko w polu. Wykorzystujemy ledwie 1/3 odpadów z tworzyw sztucznych (a to i tak optymistyczne założenie).

A teraz szybka matematyka. Za 𝟏 𝐤𝐢𝐥𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 odpadów trzeba zapłacić 𝟎,𝟖 𝐞𝐮𝐫𝐨. A Polska zasila budżet EU kwotą 1,7 mld złotych rocznie. Jesteśmy prawdziwie plastikowym narodem.

Ustawa o odpadach a kaucja

Dyrektywa zaproponowana przez UE surowo obchodzi się z tworzywami sztucznymi. Dotyczy używania plastików, a także segregacji odpadów. Nowe prawo z plastikiem w tle oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. A wraz z nimi nowe problemy. 

Pierwszy, który ujrzał światło dzienne dotyczył plastikowych butelek i opakowań do żywności. Ustawa SUP 2023 zakłada eliminację opakowań jednorazowych wykonanych z plastiku. W tym celu ma być pobierana dodatkowa opłata. Wyjściem z sytuacji jest stosowanie opakowań wielorazowych. A to wiąże się z kaucją. I tu pojawiły się schody. Ustawa o gospodarowaniu niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej ujrzała światło dzienne, ale brakuje systemu kaucyjnego popartego prawem. I koło się zamyka.

Ustawa SUP 2024 okiem doradcy podatkowego

Jesteś producentem żywności? Korzysz z opakowań typu PET i produktów jednorazowego użytku? W takim razie sprawdź, jak zmiana ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami wpłynie na Twój biznes. Ustawa SUP to nie tylko nowe obowiązki i konieczność weryfikowania z bieżącymi przepisami. To także skutki podatkowe, o których warto powiedzieć głośno. Temat ten warto przedyskutować w czasie konsultacji z doradcą podatkowym.