Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to dokument, w którym płatnik wykazuje faktyczny przychód lub dochód, jakie osiągnął w danym roku. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Do kiedy warto o tym pamiętać?
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2024 – co to i dla kogo?
Na podstawie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok ustala się należną składkę roczną na ubezpieczenie zdrowotne. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne to zagadnienie, które dotyczy przedsiębiorców:
- opodatkowanych według skali podatkowej PIT,
- w formie podatku liniowego,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Wypełnienie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA dotyczy zeszłego roku. Jego wprowadzenie ułatwia ustalenie składki ubezpieczenia zdrowotnego na 2025 rok. Oblicza się ją na podstawie przychodów/dochodów osiągniętych w 2024 roku.
Co do zasady składka zdrowotna po zmianach w 2022 roku zależna jest od formy opodatkowania, ale również od osiąganych dochodów. Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej za każdy miesiąc odprowadzają składkę zdrowotną oparta o miesięczną podstawę wymiaru składki, która stanowi dochód z działalności uzyskany w miesiącu poprzednim będący różnicą między przychodami a poniesionymi kosztami uzyskania tychże przychodów. Ponadto dochód ten należy pomniejszyć o wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. W przypadku przedsiębiorców prowadzących KPiR, podstawę składki zdrowotnej zmniejsza się lub zwiększa o powstałą różnicę remanentową. Składka zdrowotna to 9% podstawy wymiaru składki. Należy pamiętać, że składka ta nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na pierwszy dzień danego roku składkowego. Ma to znaczenie, jeśli od nowego roku zmianie ulega najniższe wynagrodzenie. I tak w roku 2024 roku wartości te będą zmienne aż dwukrotnie, gdyż płaca minimalna zmieniła się nie tylko w styczniu, ale i lipcu.
Nawet jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie osiągnął żadnego dochodu, składkę zdrowotną w minimalnej wysokości należy wpłacić. Jeżeli chodzi o maksimum wysokości składki, to nie zostało ono ustalone i obowiązuje podstawowa zasada wyliczeń względem osiągniętego dochodu. Co istotne dochód wyliczony na potrzeby składki zdrowotnej nie jest równy dochodowi wykonywanemu na potrzeby PIT.
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym wyliczają podstawę wymiaru składek tak samo jak osoby opodatkowane według skali podatkowej. Różnicę jednak stanowi wartość składki, która jest równa 4,9% podstawy wymiaru składki. Podobnie jak w przypadku zasad ogólnych również i przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym zobowiązani są do zapłaty składki minimalnej stanowiącej 9% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ich dochody są niewystarczające lub ich nie osiągają.
Nieco inaczej rozliczają się przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opłacają oni składkę zdrowotną zależną od wartości przychodów i stawka procentowa przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Sama składka zdrowotna to 9% podstawy wymiaru składki. I tak przedsiębiorcy osiągający do 60 000 złotych przychodu zapłacą składkę 9% z podstawy stanowiącej 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy osiągający przychody między 60 000 a 300 000 złotych zapłacą 9% od podstawy stanowiącej 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia, zaś ci przekraczający 300 000 przychodów muszą uiścić składkę będącą kwotą 9% z podstawy wymiaru składki, którą jest 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Minimalną składkę zdrowotną stanowiącą 9% minimalnego wynagrodzenia zapłacą przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową.
Terminy i procedury rozliczenia składki zdrowotnej
Do kiedy trzeba złożyć deklarację rozliczeniową składki zdrowotnej za 2024 rok? Rozliczenie składki zdrowotnej 2024 powinno być spójne z rozliczeniem miesięcznym za kwiecień 2025 roku.Ostatni moment wybija 20 maja 2025 roku. Deklaracja rozliczeniowa składki zdrowotnej za rok 2024 należy przekazać w dokumencie.
Sprawdź również: Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia składki zdrowotnej za rok 2024?
- ZUS DRA (blok XII) – jeśli płatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,
- ZUS RCA (blok III.F) – jeśli płatnik płaci składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców)
Różnice w wysokości składki zdrowotnej za rok 2024
Nie zdziw się, jeżeli składka roczna będzie się różnić od stawki miesięcznej. W zależności od sytuacji, może być niższa lub wyższa. Jeżeli taka sytuacja spotka Ciebie, po prostu dopłać różnicę albo wystąp o zwrot nadpłaty. W tym celu na profilu płatnika (PUE) ZUS wyszukaj, wypełnij, podpisz i prześlij wniosek o zwrot nadpłaty. Masz na to czas do 1 czerwca 2025 roku. W zależności od tego, która wersja jest dla Ciebie wygodniejsza, możesz to zrobić elektronicznie lub tradycyjnie (w wersji papierowej).
W przypadku niedopłaty ureguluj różnicę wraz ze składką za kwiecień 2025, czyli do 20 maja br. Zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej za 2024 rok nie otrzymasz tylko w przypadku, gdy masz zaległości za składki lub pobierasz świadczenia z ubezpieczenia społecznego, którego nie powinieneś, pobierać. Kancelaria podatkowa pomaga w zrozumieniu oraz w terminowym dotrzymywaniu kwestii podatkowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za 2024 rok
Co zrobić, jeśli popełniłem błąd w deklaracji rozliczeniowej składki zdrowotnej za 2024 rok?
W tej sytuacji wszystko zależy od tego czy był składany wniosek o zwrot nadpłaty.
Jeżeli odpowiedź brzmi TAK – masz czas do dnia, w którym składasz wniosek o zwrot nadpłaty
Jeżeli odpowiedź brzmi NIE – masz czas do 1 lipca 2025 roku.
Korektę dokumentów za kwiecień z rocznym rozliczeniem można złożyć w ciągu 5 lat od dnia, w którym upłynął termin na ich opłacenie. Warto pamiętać, że każda korekta złożona po wniosku o zwrot nadpłaty lub po terminie 30 czerwca danego roku będzie wyjaśniana i sprawdzana przez KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).