Roczne Rozliczenie Składki Zdrowotnej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok – jak sobie z tym poradzić?

W 2022roku powstał nowy obowiązek dotyczący złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak to wszystko zrobić? Co konkretnie będzie od nich wymagane?

Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz

Rozliczenie składki zdrowotnej – kogo dotyczy?

W 2024 roku wysokość składki zdrowotnej przejdzie reformę. Czekają nas podwyżki. Do obliczenia wysokości składki zdrowotnej potrzebujemy dwóch czynników: dochodu i wybranej formy opodatkowania. Wyróżniamy następujące formy rozliczenia:

  • na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • na zasadach ogólnych podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podwyżka składki zdrowotnej – kiedy będzie pierwsza?

Wyższą składkę do ZUS właściciele firm zapłacą już w lutym. Ich wysokość będzie zależała od wybranej formy opodatkowania. Dlatego to ostatni moment, by przeanalizować, co będzie dla nas najkorzystniejsze.

Potrzebne dokumenty

Do rozliczenia będzie potrzebny dokument ZUS DRA (blok XII), jeśli płatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub ZUS RCA (blok III.F), jeśli płatnik opłaca składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Aby pomóc przedsiębiorcom w tym procesie, wiele biur rachunkowych, w tym nasze, oferuje usługę rozliczania składki zdrowotnej za cały 2023 rok. Dzięki temu klienci nie muszą samodzielnie zajmować się skomplikowanymi obliczeniami i dokumentacją.

Jak rozliczyć roczną składkę zdrowotną na zasadach ogólnych?

Składka ta wynosi 9% podstawy wymiaru, czyli dochodu, który podlega opodatkowaniu. Może być odliczona od podatku dochodowego, co zmniejsza zobowiązanie podatkowe. Osoby samozatrudnione muszą opłacać składki zdrowotne w sposób miesięczny, a ich wysokość zależy od podstawy wymiaru ustalonej na podstawie deklarowanego dochodu.

Jak rozliczyć składkę zdrowotną na ryczałcie?

Rok składkowy ryczałtowców trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Dlatego wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od przychodu za cały 2023 rok. By ją obliczyć, skorzystaj pomnóż liczbę miesięcy przez wartość stawki miesięcznej. 

Jak rozliczyć nadpłatę składki zdrowotnej?

Otrzymałeś z zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej w 2023 roku z ZUS? Pamiętaj, by uwzględnić go w deklaracji PIT za 2023 rok! Według wytycznych z Ministerstwa Finansów, otrzymaną kwotę zwrotu należy doliczyć do przychodu/dochodu w zeznaniu PIT.