Kancelaria piotrowski

Niezapłacona faktura za usługę

Każda firma posiada unikalne wyzwania finansowe. Dobrze je mieć, by osiągać kolejne cele. Trudniej wprowadzić w życie. Szczególnie, gdy klienci przestają płacić faktury za wykonane usługi. Faktura wisi, a VAT naliczony. I co teraz? Dzisiaj o niezapłaconych fakturach od strony podatkowej. 

Niezapłacona faktura za usługę

Niezapłacone faktury oznaczały nie tylko problemy z płynnością finansową firmy. Taka sytuacja jest powszechna. W dodatku ma drugie dno. Podatkowe. Wygenerowanie faktury oznacza, że firma osiągnęła przychód. To z kolei wiąże się z obowiązkiem podatkowym.

W normalnej sytuacji, gdy pieniądze za wykonaną usługę znajdą się na koncie, podatek jest kosztem wliczonym w cenę. Jednak w chwili, gdy płatnik zalega, stają się dodatkowym problemem. Dlatego warto skorzystać z ulgi za złe długi

Księgowanie niezapłaconej faktury a ulga za złe długi

Każda faktura powinna zostać zaksięgowana. Co grozi za nierozliczenie faktury? Jeżeli tego nie zrobisz, zostaniesz ukarany grzywną, która może wynieść nawet do 180 stawek dziennych. Dlatego zalecam ostrożność. 

W sytuacji, gdy kontrahenci nie uregulują należności, skorzystaj z mechanizmu ulgi za złe długi. W 2021 roku zrobiło tak przeszło 16 tysięcy podatników. Dzięki tej uldze skorygujesz rozliczenie podatku dochodowego PIT lub CIT, a także VAT. Zapłacisz tylko podatek od faktur, za które płatnik Ci zapłaci. 

Jak odzyskać podatek od niezapłaconych faktur?

Aby odzyskać podatek, złóż zeznanie podatkowe. Zrób to 90 dni po upływie terminu płatności faktury. Po uregulowaniu należności dokonaj korekty powrotnej. 

Czy można wziąć fakturę i jej nie rozliczyć?

Faktura kosztowa nie wiąże się z obowiązkiem podatkowym jeżeli towary bądź zakupy na niej widoczne nie podlegają dalszej odsprzedaży. 

Niezapłacona Faktura Za Usługę

Niezapłacona faktura a VAT naliczony

Problem niezapłaconych faktur dotyczy także VAT-owców. Z ulgi za złe długi może skorzystać przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wystarczy złożyć odpowiednią korektę skarbową.

W przypadku osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT, sytuacja jest nieco bardziej złożona. Niezapłaconą fakturę należy zarejestrować w rejestrze długów lub uzyskać potwierdzenie sądowe, by rozpocząć egzekucję wobec dłużnika. 

Sprawdź: Księgowość dla małych firm