Podatki dla freelancerów – jak się rozliczyć?

Zeznanie roczne freelancera, pomimo swobody wyboru rodzaju umowy cywilnoprawnej podczas współpracy z klientami, jak i przy założeniu własnej działalności gospodarczej w Polsce, PIT to jeden podstawowy wymóg, z którego nie można zrezygnować będąc freelancerem. Prawo podatkowe i podatki, dla freelancerów są niekiedy dość niezrozumiałym tematem. Zdecydowanie zbyt wielu freelancerów jest nieostrożnych jeśli chodzi o rozliczenia z Urzędem Skarbowym, niektórzy całkowicie ignorują zobowiązania podatkowe, podczas gdy inni, mając zlecenia z zagranicy, błędnie obliczają należne podatki.

Ale błędy w zeznaniu rocznym freelancera mogą drogo kosztować! Nie ma ucieczki przed zakończeniem sezonu podatkowego tylko dlatego, że zostałeś “wolnym strzelcem”! Każdy, kto w Polsce zarabia powyżej pewnego limitu, musi płacić podatki, niezależnie od tego, czy pracuje jako freelancer w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin. Jeśli osiągasz dochód, bez względu na to, w jaki sposób go uzyskujesz, podlegasz systemowi podatkowemu. Freelancer jak się rozliczyć? Sprawdźmy to!

Sprawdź również: doradztwo podatkowe Bydgoszcz

Freelancer bez działalności gospodarczej

Coraz więcej osób w Polsce porzuca tradycyjną pracę na etacie i decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności jako freelancer. Jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści z tego płynące, nie jest to dużym zaskoczeniem. Jako freelancer jesteś swoim własnym szefem, kontrolujesz swoje godziny pracy i możesz wybrać, ile i za ile chcesz pracować, a nawet z którymi klientami warto współpracować! 

Pandemia zmieniła rynek pracy w Polsce, a praca zdalna nie tylko stała się nieodłącznym elementem w niejednej firmie, ale i została doceniona przez wiele osób. Faktem stało się bowiem to, że szereg zadań i zleceń można wykonywać bez przeszkód z dowolnego miejsca na świecie, w dowolnym czasie. Co więcej, rozwój technologii, cyfryzacja i pandemia koronawirusa, były ogromną siłą napędową dla wielu osób w Polsce, które chciały założyć własny biznes, by pracować “na własną rękę”. Większość freelancerów uważa nawet, że ​​obecny kryzys jest dokładnie tym, czego potrzebowali, aby wyjść poza “strefę komfortu” i podjąć ryzyko w swojej karierze zawodowej. 

Z racji tego, że specjalistyczna, branżowa wiedza w Polsce jest obecnie bardzo poszukiwana, freelancing spopularyzował się przede wszystkim w zawodach ściśle związanych z Internetem i obejmuje m.in.: tworzenia stron www, projektowania aplikacji mobilnych i programów komputerowych, copywriting, tworzenie grafik, prowadzenie mediów społecznościowych. Wypada w tym miejscu dodać, że większość freelancerów w Polsce nie decyduje się na założenie własnej działalności i pracuje w oparciu o umowy cywilno-prawne tzn. umowa zlecenie i umowa o dzieło.

Podatki od zarobków freelancerów są obliczane inaczej niż podatki od dochodów uzyskanych ze zwykłej pracy na etacie. W przypadku osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin, podatki na ubezpieczenie społeczne i składki do ZUS-u są automatycznie potrącane z ich wypłaty, a pracodawca pokrywa część potrąceń i co miesiąc pobiera stałą kwotę na poczet podatków. Zwykle pracownik pełnoetatowy zarabia tę samą kwotę miesięcznie, więc obliczanie i płacenie podatków jest stosunkowo proste.

Podatki dla freelancerów, ich obliczenie, nie jest to takie proste z kilku powodów. Po pierwsze, freelancerzy otrzymują pieniądze z kilku różnych źródeł i niekiedy jest to nawet zagraniczna firma. Po drugie, freelancerzy rzadko co miesiąc zarabiają tyle samo, a ich dochód może wzrosnąć z miesiąca na miesiąc i wtedy można przekroczyć drugi próg podatkowy, bo ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia 2 progi: 17% i 32%, a do obliczania progów podatkowych przyjmuje się nie wartość umów, ale podstawę opodatkowania. Po trzecie, freelancer bez działalności gospodarczej nie musi opłacać comiesięcznych składek ZUS, ale od umów zlecenia odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne, a wszystkie te i inne czynniki sprawiają, że obliczenia w zeznaniu rocznym freelancera są dość skomplikowane i mogą zawierać wiele błędów. Popełnienie błędu może kosztować Cię znaczną kwotę do zapłaty w Urzędzie Skarbowym, ale możesz odprowadzać też za duże podatki! 

Podobnie jak wszyscy inni podatnicy, również freelancerzy są uprawnieni do dokonywania odliczeń od podatku i skorzystania z rozmaitych ulg:

  • na zapłacone w danym roku składki ZUS, jeśli korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia w ZUS,
  • na składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, zapłacone w danym roku kalendarzowym,
  • na wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,
  • na Internet, 
  • na darowizny charytatywne i na organizacje pożytku publicznego.

Freelancer – założenie własnej działalności

Założenie działalności gospodarczej to z pewnością niezwykle istotny, pierwszy krok przed otwarciem własnego biznesu. Choć obecnie sama procedura rejestracji firmy w Polsce nie jest zbyt skomplikowana, to wielu freelancerów nie ma pojęcia, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Warto pamiętać, że już w momencie rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy podjąć m.in. decyzję czy chce się być płatnikiem VAT, aby móc wystawiać faktury z VAT-em. 

Właśnie ze względu na VAT (podatek od towarów i usług) założenie własnej działalności jest tak istotne dla niektórych freelancerów, bo współpraca z większymi firmami w Polsce wiąże się z koniecznością wystawiania faktur z VAT-em, bo ułatwia im to rozliczenia, ogranicza konieczność tworzenia comiesięcznych umów, rachunków i znacznie minimalizuje formalności związane z płaceniem podatków czy wysłaniem PIT-u. Freelancer i działalność gospodarcza to możliwość podpisania umowy B2B, ale warto pamiętać, że w praktyce, może się okazać, że przy obsłudze osób fizycznych i jednoosobowych działalności, VAT się po prostu nie opłaca!

Jeśli jesteś freelancerem, w niektórych przypadkach, założenie własnej działalności jest bardziej korzystne niż praca w oparciu o umowy cywilno-prawne, bo gdy prowadzisz własną firmę, możesz “wrzucić” w koszty wszelkie wydatki związane z jej prowadzeniem, np.: koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania, wynajmu biura, reklamy i marketingu, podróży i posiłków biznesowych oraz materiałów biurowych i paliwa do auta. Ale choć niektórym osobom wydaje się, że im wyższe koszty generowane są przez firmę, tym niższy podatek do zapłaty, to należy mieć na uwadze fakt, że nie każda forma opodatkowania daje freelancerom możliwość rozliczania kosztów, bo nie jest to dostępne dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i na podstawie skali podatkowej. 

Freelancer – jak się rozliczyć?, gdzie szukać pomocy?

Dla freelancera, własna działalność gospodarcza oznacza także to, że trzeba poświęcić swój czas na wizyty w urzędach i wypełnianie rozmaitych dokumentów. Przykładowo, JDG to m.in.: obowiązkowe składki ZUS, podatek dochodowy czy VAT. Księgowość JDG bywa problemem dla wielu freelancerów, ale w Polsce należy to do głównych obowiązków przedsiębiorcy. Z tego powodu, przed założeniem własnej firmy warto zastanowić się – czy prowadzić rachunkowość samodzielnie, czy też skorzystać z usług doradcy podatkowego i biura rachunkowego. 

Prowadzenie księgowości małej firmy w biurze rachunkowym to zazwyczaj koszt ok. 200 PLN/miesięcznie, a dla freelancera, współpraca z doradcą podatkowym może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, bo jest to ekspert, który doradzi w sprawach finansów, tzn. podatków i prawa skarbowego. Ceny konsultacji prawno-podatkowych zaczynają się od 199 zł za godzinę, więc jeśli w ciągu trzech, czterech godziny swojej pracy zarobisz tyle, ile kosztuje Cię fachowa porada prawna, to już się to opłaca!

W ostatnim czasie właściciele firm i osoby fizyczne potrzebują pomocy w zakresie podatków, bo w rzeczywistości, przepisy dotyczące podatku od firm są często bardziej skomplikowane niż przepisy dotyczące dochodów indywidualnych. Wypada dodać, że w rezultacie wprowadzenia “Polskiego Ładu”, wielu doradców podatkowych w Polsce specjalizuje się wyłącznie w usługach podatkowych dla małych przedsiębiorstw i freelancerów, a klientami doradcy podatkowego są także “zwykli” podatnicy, którzy prowadzą firmy bez działalności gospodarczej (tzw. firma bez rejestracji).  

Praca doradcy podatkowego polega m.in. na doradzaniu podatnikom w sprawach z zakresu prawa podatkowego, finansów (doradztwo finansowe) oraz szeregu innych spraw. Doradca podatkowy może pomóc zminimalizować zobowiązania skarbowe, doradzać w kwestiach podatkowych, podpowie jak spieniężyć ulgi podatkowe, jak uzyskać dotacje na rozwój biznesu i jak zarządzać finansami w firmie. Często doradcy mają również przeszkolenie z zakresu rachunkowości i współpracują z radcą prawnym.

Freelancer podatki

Dla wielu początkujących freelancerów, samodzielne prowadzenie księgowości, monitorowanie ksiąg rachunkowych, zrozumienie przepływów pieniężnych, rozliczanie deklaracji i rocznych zeznań podatków, są to jedne z najmniej przyjemnych aspektów działania na “własną rękę” i posiadania własnego biznesu. Jeśli jesteś freelancerem i zastanawiasz się teraz – jaka forma opodatkowania jest dla Ciebie najlepsza, jakie kody PKD przy zakładaniu działalności wybrać, czy warto zostać płatnikiem VAT, co to jest podatek według skali, liniowy, zryczałtowany i według karty podatkowej, czy Zerowy PIT dla młodych obowiązuje w przypadku umów o dzieło? – to powinieneś wiedzieć, że w Kancelarii „Piotrowski”, freelancerzy otrzymują nowoczesne usługi biznesowe, stworzone z myślą o wszystkich ich potrzebach. 

Kancelaria doradztwa podatkowego “Piotrowski”

W Kancelarii “Piotrowski” prowadzimy doradztwo podatkowe dla freelancerów i księgowość dla małych firm, od Zakopanego, aż po Hel. Oprócz tego, że zajmujemy się podatkami i prowadzeniem księgowości spółki i jednoosobowej działalności gospodarczej, oferujemy również pełną obsługę kadrowo-płacową. Co więcej, możesz skorzystać z naszych usług doradztwo podatkowe przy zakładaniu firmy! Takie możliwości daje Ci nasza nowoczesna obsługa online. W praktyce, korzystając z naszej oferty, otrzymujesz w pakiecie: bezpieczeństwo, rzetelność i drobiazgowość. 

Więc jeśli potrzebujesz fachowej pomocy, bo chcesz uniknąć przykrych niespodzianek gdy będziesz składać zeznanie roczne freelancera – skontaktuj się z nami i umów na konsultację! Co ważniejsze, u nas – o rzeczach ważnych, takich jak – freelancer jak się rozliczyć, mówi się “bez krawata” – w prosty, zrozumiały sposób!

Sprawdź również: księgowość dla spółki

Leave a Comment