Metodę kasową powinien poznać każdy przedsiębiorca. Z tej znajomości mogą wyniknąć korzyści związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług (VAT). Dlatego zapraszam do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po kasowym rozliczeniu VAT.
Metoda kasowa – na czym polega?
Jedną z ważniejszych korzyści wynikających z metody kasowej jest czas z nią związany. Ta metoda ułatwia zarządzanie finansami firmowymi. Rozliczenie VAT-u obowiązuje dopiero w chwili, gdy otrzymasz płatność od kontrahenta. To rozwiązanie księgowa powinna podsunąć, gdy jej klient zgłasza problemy z płynnością finansową. Dzięki metodzie kasowej, przedsiębiorca nie musi płacić podatku w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę usługi/towaru.
Metoda kasowa VAT – dla kogo?
Rozwiązanie jest skierowane do tzw. małych podatników. W myśl ustawy, jest to przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży w poprzednim roku rozliczeniowym nie przekroczyła 2mln euro. Przeliczenia tej kwoty dokonuje się na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Rozliczenie może okazać się korzystne dla firm, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Warto wziąć ją pod uwagę także w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie określić terminu wpływu należności. Rozliczając VAT metodą kasową ważne, by pilnować terminów zapłaty przez klienta. To wtedy powstaje obowiązek podatkowy po Twojej stronie.
Metoda kasowa – kiedy to możliwe?
Kolejnym ograniczeniem tej metody jest administracja. Nim zastosujesz to rozwiązanie, wyślij powiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. Masz na to czas do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym zamierzasz stosować tę metodę.
Metoda kasowa – na czym polega?
Metoda odsuwa obowiązek naliczania podatku w czasie. Nastaje w chwili, gdy otrzymasz całość lub część zapłaty. Przed tym terminem nie trzeba ujmować podatku VAT w pliku JPK_V7 i w rejestrach VAT, Odroczenie płatności podatku następuje w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika VAT zarejestrowanego jak podatnik VAT czynny.
Metoda odwleczonej płatności za podatek VAT dotyczy także faktur zakupowych. Warunkiem koniecznym przy rozliczeniu takich dokumentów jest dopisek „metoda kasowa”. Podatek można odliczyć dopiero po zapłaceniu faktury. Gdy faktura została zapłacona w części, przysługuje prawo do odliczenia VAT tylko od tej opłaconej części.
Odroczenie płatności nie trwa wiecznie
A co w przypadku, gdy nie otrzymasz zapłaty za towary lub usługi? Czy wtedy obowiązek zapłaty podatku Cię nie obowiązuje? Niestety nie. Na uregulowanie płatności w urzędzie masz 180 dni, licząc od momentu wydania towaru lub wykonania usługi.
Metoda kasowa – warunek konieczny
Przy wyborze metody kasowej, przedsiębiorca musi przejść na kwartalne rozliczenie VAT. W tym celu, złóż deklarację w urzędzie skarbowym za okresy kwartalne od 25.dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Jak zrezygnować z metody kasowej?
Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej. Może się na to zdecydować nie wcześniej niż po roku, od czasu, w którym rozliczał się tą metodą. W tym celu należy ponownie wysłać pismo do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartały, w którym stosowałeś tę metodę. Służy do tego formularz VAT-R. Korzystasz z niego zarówno przy powiadomieniu o rozpoczęciu stosowania tej metody, jak i przy rezygnacji z niej.
Złożenie formularza VAT-R to tylko część procesu. Aby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo i że skorzystasz na zmianie metody rozliczeń, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego specjalisty. Doradca podatkowy Bydgoszcz może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.