Bez względu na obroty, stan zatrudnienia, profil działalności każda firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Oczywiście wymagania względem księgowości w spółce akcyjnej znacznie różnią się od tych przeznaczonych dla małych firm. Księgowość w małej firmie można zlecić firmie zewnętrznej lub też zająć się nią samodzielnie, np. zatrudniając wykwalifikowana księgową.
Ile kosztuje prowadzenie księgowości małej firmy?
Poza kosztami w złotówkach księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej i małej firmie warto wycenić w czasie i energii poświęconej na realizację wszystkich zadań, do których przedsiębiorcę obligują przepisy prawa. Oferowana przez liczne biura rachunkowe księgowość online to często zbawienie dla przedsiębiorcy. Pewność rozwiązań, bezpieczeństwo rozliczeń, przerzucenie odpowiedzialności za czynności księgowe to jedne z najczęściej wymienianych atutów usług księgowych zlecanych na zewnątrz.
W najbardziej okrojonym wydaniu to koszt zaledwie kilkuset złotych miesięcznie. Komfort obsługi zdalnej, terminowe rozliczenia z ZUS, US -to bezcenne zalety, jakimi wyróżnia się księgowość online. Profesjonalne usługi księgowe gwarantują poprawne, rzetelne, oparte na aktualnych przepisach prowadzenie księgowości dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.
Czy warto prowadzić księgowość samodzielnie?
Wielu przedsiębiorców szuka oszczędności w firmie i stara się prowadzić księgowość we własnym zakresie. Niestety i księgowość uproszczona potrafi nastręczyć wątpliwości i w konsekwencji kłopotów.
Księgowość w małej firmie nie jest trudna, jednak wymaga zaangażowania, wiedzy i doświadczenia, które jest nieadekwatne do kosztów zlecenia usługi fachowcom z biura rachunkowego. Biorąc pod uwagę, że można skorzystać z bardzo dużego wyboru biur rachunkowych, nie ograniczając się wyłącznie do lokalnego rynku i ofert stacjonarnych, tym bardziej ta możliwość wydaje się atrakcyjna, również pod kątem finansowym.
Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej
W JDG księgowość sprowadza się głównie do księgowania przychodów i rozchodów, obliczania wysokości należnego podatku czy odprowadzenia składek ZUS. Wydawać się może, że księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej to banał, tymczasem dopilnowanie terminów, dekretacja faktur, ich księgowanie to spore obciążenie dla przedsiębiorcy. Dostępne programy, a nawet aplikacje internetowe oferujące księgowość online to za mało. Zmienne przepisy, jak też wiele nietypowych przypadków zakupów, sprzedaży może powodować trudności w prawidłowym księgowaniu. W zależności od formy prawnej czy będzie to ryczałt ewidencjonowany, czy księga przychodów i rozchodów, księgowość w małej firmie będzie przebiegać różnie. W przypadku ryczałtu wystarczy ewidencjonować wszystkie przychodu i okresowo naliczyć podatek od przychodu.
Wymaga to skrupulatności w dokumentowaniu przychodów. Jeśli chodzi o KPiR rzetelny wykaz wydatków i przychodów to podstawa. Nie wystarczy jedynie obliczyć kwoty podatku, należy również uwzględnić wydatki pozwalające na obniżenie kwoty podatku. Stąd też księgowość może nastręczać trudności, mnożąc czynności do wykonania.
Kancelaria podatkowa Bydgoszcz oferuje nie tylko klasyczne usługi księgowe dla przedsiębiorstw w Bydgoszczy, ale również doradztwo podatkowe, audyt finansowy, porady inwestycyjne. Zapraszamy do kontaktu.
Składki i odprowadzanie VAT w małych firmach – księgowość uproszczona dla małych firm: zakres obowiązków i korzyści
Księgowość uproszczona, jak sama nazwa wskazuje, ma ograniczać zakres obowiązków księgowych. Obejmuje ona zarówno rozliczenia podatkowe, jak i naliczanie składek ZUS. W niektórych przypadkach może rozciągać się również na prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i ewidencji przebiegu pojazdów.
Należy pamiętać, że nieprawidłowe rozliczenie podatku VAT może grozić przedsiębiorcy poważnymi konsekwencjami. Dlatego też warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanej księgowej.
Kluczową kwestią dla przedsiębiorcy jest terminowość rozliczeń. Księgowość zorganizowana zapewnia bezproblemowe rozliczanie się z fiskusem w miesięcznych lub kwartalnych okresach rozliczeniowych.
Korzystając z usług biura rachunkowego, przedsiębiorca ma jeden główny obowiązek: dostarczać na czas dokumenty księgowe.
Oto zalety korzystania z księgowości uproszczonej dla małych firm:
- Ograniczenie formalności: mniejszy zakres obowiązków księgowych.
- Niższe koszty: brak konieczności zatrudniania księgowej na etacie.
- Większa pewność: rozliczenia prowadzone przez specjalistę.
- Oszczędność czasu: więcej czasu na prowadzenie działalności.
- Dostępność: biura rachunkowe oferują swoje usługi online.
Księgowość uproszczona to dobre rozwiązanie dla małych firm, które chcą ograniczyć formalności i koszty związane z prowadzeniem księgowości, a jednocześnie mieć pewność, że ich rozliczenia są prawidłowe.