Jak wygląda księgowość dla startupów

Jak księgować startupy? Księgowość dla startupów

Jak wygląda księgowość dla startupów?

Start-upy również zobowiązane są do prowadzenia księgowości, nawet jeśli nie osiągają zysku, to są traktowane jak działalność gospodarcza. Co do zasady księgowość dla startupów nie różni się od księgowości dla firm i może polegać na uproszczonej księgowości, jak i pełnej księgowości – co zależy od wyboru formy prawnej. Z uwagi jednak na innowacyjny charakter definiujący start-upy wiele przepisów nie znajduje zastosowania w księgowości. Wymaga się wówczas kreatywnego podejścia, wraz z przedsięwzięciem również księgowość dla start-upów staje się kreatywna.

Bardzo często do zadań księgowości należy rozliczenie dotacji unijnych, czy grantów konkursowych, dofinansowań samorządowych i innych form wsparcia młodego biznesu. Nastręcza to sporo wątpliwości w kwestiach księgowych.  Potrzebujesz pomocy z zakresu księgowości dla start-upu? Skorzystaj z usług doświadczonej kancelarii – Kancelaria podatkowa Bydgoszcz.

Czym się różni start-up od firmy?

Zanim będzie można wykazać różnice między start-upem, a firmą trzeba określić czym, jest start-up. Według definicji słownika Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju jest to nic innego jak „nowo utworzone przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Podmioty zaliczane do tej kategorii są najczęściej związane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi oraz sektorami high tech”. 

Potocznie można uznać, iż jest to zalążek firmy, o niepewnej przyszłości. Start-up cechuje innowacyjność. Według niektórych start-up to firma na próbę, rodzaj sprawdzenia, czy dane przedsięwzięcie ma szansę być zyskowne na rynku. Specyfika startupów polega na otrzymywaniu wsparcia organizacyjnego, formalnego, jak i często finansowego “patrona”, pod którego egidą może funkcjonować i aż docelowo dojdzie do założenia firmy.

Księgowość w startupach – o czym warto pamiętać?

Księgując start-up, należy mieć na uwadze przede wszystkim jego formę organizacyjno-prawną. Obecnie najpopularniejszą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i to nie bez powodu. To bezpieczna forma prawna. 

Często księgowość start-upów zapewniają fundacje, inkubatory biznesu czy inne organizacje typu “aniołowie biznesu”. Wówczas przedsiębiorcy start-upu nie muszą martwić się wyborem programu księgującego, biura rachunkowego itd. Należy pamiętać, iż księgowość to nie tylko dokumentowanie i rozliczanie z fiskusem transakcji kupna – sprzedaży, inwestycji, ale również kwestia oceny płynności finansowej, budżetowanie, zatrudnianie pracowników i wiele innych działań.

Jakie są korzyści prowadzenia księgowości w start-upie?

Prowadzenie księgowości start-upu to wyzwanie i możliwość obycia się z nowymi technologiami, nowymi rozwiązaniami w branży global tech i nie tylko. To również systematyczna optymalizacja podatkowa. W start-upach stosowany jest także tzw. CIT estoński umożliwiający odroczenie zobowiązania podatkowego.

Księgowość dla start-upów a ulgi podatkowe

Start-upy nie korzystają ze specjalnych ulg podatkowych, aczkolwiek analizując wsparcie w postaci dotacji i dofinansowań, których tyczą się szczególne regulacje podatkowe, można zauważyć szereg korzyści finansowych dla startupu. Wyjątkiem są ulgi innowacyjne, jednak dotyczą one wybranych aktywów, które wymagają udokumentowania. Chodzi o ulgę IP BOX, która pozwala na opodatkowanie zbycia kwalifikowanych praw własności intelektualnej stawką 5% oraz o ulgę B+R pozwalająca na obniżenie podstawy opodatkowania o część kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

Dodatkowo można skorzystać również z ulgi przysługującej także firmom tradycyjnym, ulgi na nowe technologie, która polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii.