Karta podatkowa to jedna z form opodatkowania, dostępna dla wybranych przedsiębiorców, zasadniczo przeznaczona dla działalności drobnych. Ceniona jest za prostotę rozliczenia. Praktycznie przedsiębiorca na karcie podatkowej nie jest zobowiązany do prowadzenia księgowości. Ponadto wysokość podatku na karcie podatkowej jest stosunkowo niska.
Co to jest karta podatkowa?
Zakładając firmę dobrze, jest sprawdzić i przeanalizować dostępne opcje opodatkowania, tym samym dobrze jest wiedzieć, jak działa karta podatkowa krok po kroku. Ta forma opodatkowania skierowana jest do małych firm, które osiągają niewielkie przychody, zatrudniają niewielu pracowników i spełniają kryteria dotyczące katalogu branżowego działalności umożliwiających opodatkowanie karta podatkowa. Miesięczną wysokość podatku w tym wypadku ustala naczelnik urzędu skarbowego.
Wysokość podatku zależna jest nie tylko od charakteru firmy, ale i lokalnego rynku, miejscowości, w której firma działa. Podatek dochodowy w tej formie nie zależy od wysokości osiąganych dochodów, co może być korzystnym finansowo rozwiązaniem. Ma to jednak zagrożenie, gdyż w przypadku straty w działalności podatek i tak musi być opłacony.
Kto może skorzystać z karty podatkowej?
Możliwość rozliczenia w oparciu o kartę podatkową zapewnia art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatnikami mogącymi wybrać tę formę opodatkowania są przedsiębiorcy świadczący usługi lub prowadzący działalność usługowo-wytwórczą wymienioną w I części tabeli załącznika nr 3 do ustawy i w zakresie wymienionym w załączniku nr 4. Ponadto przedsiębiorca indywidualny prowadzący działalność usługową z zakresu:
- handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% – w warunkach określonych w części II tabeli;
- handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi – w warunkach określonych w części III tabeli, z wyjątkiem handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem.
Karta podatkowa 2024 dozwolona jest również dla przedsiębiorców w branży gastronomicznej, o ile nie jest w jej ramach prowadzona sprzedaż alkoholu powyżej 1,5%. Kolejną branżą uprawnioną do wypróbowania karta podatkowa jak działa jest działalność transportowa przy użyciu jednego pojazdu – w warunkach z części V tabeli.
Dopuszcza się także opodatkować kartą podatkową usługi rozrywkowe w warunkach części VI tabeli oraz sprzedaż posiłków domowych w warunkach części VII tabeli. W grupie działalności uprawnionych znajduje się również świadczenie usług edukacyjnych (lekcje na godziny); opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, usługi ochrony zdrowia oraz świadczone przez lekarzy weterynarii.
Karta podatkowa przeszła do historii. Od 1 stycznia 2022 roku nie można już rozpocząć działalności gospodarczej na podstawie karty podatkowej ani zmienić na nią dotychczasowej formy opodatkowania. Nasza Kancelaria księgowa Bydgoszcz pomoże Ci wybrać optymalną formę opodatkowania dla Twojej firmy i przejdzie z Tobą przez wszystkie formalności.
Jakie są stawki karty podatkowej?
Stawki podatkowe na każdy rok ustalane są indywidualnie i mogą ulegać zmianom. Nie są one sztywne dla całego kraju, czy konkretnych działalności. Na wysokość podatku wpływ ma wiele czynników w różnym stopniu. Od stawki podatku odliczyć można składkę na ubezpieczenie zdrowotne, co wymaga wykazania w deklaracji PIT-16A.
Jakie są zalety karty podatkowej?
Jak każda forma opodatkowania, również karta podatkowa ma swoje mocne i słabsze strony. Zalety i wady karty podatkowej są różne w zależności od rodzaju działalności. Zaletą podstawową jest brak wymogów prowadzenia księgowości.
Przedsiębiorca nie musi składać zeznań podatkowych ani prowadzić ksiąg, ani uiszczać zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jedynym utrudnieniem i minusem może być obowiązek wystawiania klientom na żądanie rachunków i faktur potwierdzających sprzedaż lub wykonanie usługi. Dokumenty te wymagają archiwizacji przez pięć lat, co również można uznać za wadę.
Jak działa karta podatkowa?
Jeśli przedsiębiorca spełnia kryteria uprawniające do opodatkowania kartą podatkową, opłaca podatek w ustalonej przez fiskusa wysokości jednorazowo, raz w roku lub do 7-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a z końcem roku do 28 grudnia. Decyzja o wysokości podatku jest wystawiona najpóźniej do 20 lutego roku podatkowego.
To jedyny obowiązek podatnika względem urzędu skarbowego obok obowiązku złożenia deklaracji na formularzu PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, która została odliczona od karty podatkowej w ubiegłym roku podatkowym. Obowiązkiem względem klienta jest wspomniane wyżej wystawianie i przechowywanie rachunków, faktury.
Sprawdź również: Skala podatkowa – wady i zalety