Wspólne rozliczenie małżonków. Zaliczki na PIT małżonków 2024r.

W połowie lutego ruszyła coroczna akcja PIT. Gotowe deklaracje można wysłać do urzędu elektronicznie do 2 maja. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: czy rozliczać się z małżonkiem, czy osobno? Przyjrzałem się temu bliżej.

Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz

Wspólne rozliczenie małżonków – korzyści

Wielu podatników zastanawia się czy lepiej rozliczać się razem czy osobno? Wspólny PIT w wielu przypadkach oznacza szansę na uzyskanie niskiego podatku dochodowego. Zsumowane dochody małżonków dzieli się na dwa. Dzięki temu żaden z podatników nie trafia do wyższego progu skali podatkowej. 

To rozwiązanie korzystne, gdy jedno z małżonków zarabia niewiele lub wcale. Wówczas przy wspólnym rozliczeniu, kwota zmniejszająca podatek obniży zarobki. Z tej opcji warto skorzystać także w sytuacji, gdy jeden z małżonków wykazuje dochód roczny przekraczający 120 tysięcy złotych. Wybór wariantu wspólnego rozliczenia oznacza opodatkowanie zarobków obojga małżonków według stawki 12%. 

Wspólne rozliczenie małżonków nie zawsze jest korzystne.

Czy małżonkowie mogą rozliczać się osobno?

Mogą. Łączne rozliczenie podatkowe nie jest rozwiązaniem korzystnym dla każdego małżeństwa. Samodzielny PIT jest bardziej zyskowny w sytuacji, gdy w rozliczeniu pojawia się kwota przekraczająca 30 tysięcy złotych. 

Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie korzystne w dwóch sytuacjach:

  • gdy każda ze stron wnosi do budżetu domowego 30 tysięcy złotych rocznie, 
  • gdy jedno zarabia 30 tysięcy złotych, a drugie do 120 tysięcy złotych,

O samodzielnym rozliczeniu podatkowym powinny myśleć osoby, których dochody przekraczają 1 mln złotych. Niskie zarobki drugiego małżonka w tej sytuacji nie obniżą kwoty podatku do zapłaty. Bogatszy małżonek nie uniknie podatku w wysokości 4%. 

Kancelaria Piotrowski

Rozliczenie z małżonkiem – kalkulator

Przed podjęciem decyzji radzę sprawdzić, co się bardziej opłaca. Niekiedy korzystniej jest rozliczyć roczne zeznanie podatkowe w pojedynkę, innym razem z małżonkiem. Decyzję pomoże Ci podjąć doradca podatkowy, ale jest jeszcze jeden, szybszy sposób.  

Skorzystaj z kalkulatora: https://www.e-pity.pl/kalkulatory-podatkowe/rozliczenie-pit-z-malzonkiem/

Narzędzie pomoże Ci wybrać korzystniejszą opcję rozliczenia zeznania podatkowego. Wystarczy wpisać odpowiednie kwoty. To sposób, by uzyskać dwa wyniki:

  • opodatkowania samodzielnego
  • rozliczenia z małżonkiem. 

Narzędzie uwzględnia wspólne rozliczenie małżonków w Nowym Ładzie. Respektuje zmiany wprowadzone po 1 lipca 2022, a także kwotę wolną od podatku, ulgę dla pracowników i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. 

Z opcji tej mogą skorzystać podatnicy, który rozliczają się według skali podatkowej. Jeżeli wybrałeś inną zasadę opodatkowania (podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego. 

Wspólny PIT-37 – komu przysługuje?

Wspólne rozliczenie małżonków 2023 ma swoje uzasadnienie w ustawie o podatku dochodowym. Z możliwości tej mogą skorzystać małżonkowie, którzy przez cały rok podatkowy mieli wspólność majątkową. Łączne opodatkowanie nie obowiązuje w sytuacji, gdy para zawarła związek małżeński w rozliczanym roku podatkowym. 

Obowiązki wobec pracodawcy

Jeżeli pracownik zamierza rozliczyć się z małżonkiem, powinien to zgłosić pracodawcy. Wystarczy wypełnić stosowny dokument, który obniży stawkę podatku. Oświadczenie o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem złóż na piśmie. Wypełnij część E druku PIT-2. 

Kiedy złożyć oświadczenie o wspólnym rozliczeniu małżonków?

Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie roku podatkowego. Warto jednak zrobić to jak najszybciej.