W połowie lutego ruszyła coroczna akcja PIT. Gotowe deklaracje można wysłać do urzędu elektronicznie do 2 maja. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: czy rozliczać się z małżonkiem, czy osobno? Przyjrzałem się temu bliżej.
Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz
Wspólne rozliczenie małżonków – korzyści
Wielu podatników zastanawia się czy lepiej rozliczać się razem czy osobno? Wspólny PIT w wielu przypadkach oznacza szansę na uzyskanie niskiego podatku dochodowego. Zsumowane dochody małżonków dzieli się na dwa. Dzięki temu żaden z podatników nie trafia do wyższego progu skali podatkowej.
To rozwiązanie korzystne, gdy jedno z małżonków zarabia niewiele lub wcale. Wówczas przy wspólnym rozliczeniu, kwota zmniejszająca podatek obniży zarobki. Z tej opcji warto skorzystać także w sytuacji, gdy jeden z małżonków wykazuje dochód roczny przekraczający 120 tysięcy złotych. Wybór wariantu wspólnego rozliczenia oznacza opodatkowanie zarobków obojga małżonków według stawki 12%.
Wspólne rozliczenie małżonków nie zawsze jest korzystne.
Czy małżonkowie mogą rozliczać się osobno?
Mogą. Łączne rozliczenie podatkowe nie jest rozwiązaniem korzystnym dla każdego małżeństwa. Samodzielny PIT jest bardziej zyskowny w sytuacji, gdy w rozliczeniu pojawia się kwota przekraczająca 30 tysięcy złotych.
Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie korzystne w dwóch sytuacjach:
- gdy każda ze stron wnosi do budżetu domowego 30 tysięcy złotych rocznie,
- gdy jedno zarabia 30 tysięcy złotych, a drugie do 120 tysięcy złotych,
O samodzielnym rozliczeniu podatkowym powinny myśleć osoby, których dochody przekraczają 1 mln złotych. Niskie zarobki drugiego małżonka w tej sytuacji nie obniżą kwoty podatku do zapłaty. Bogatszy małżonek nie uniknie podatku w wysokości 4%.
Rozliczenie z małżonkiem – kalkulator
Przed podjęciem decyzji radzę sprawdzić, co się bardziej opłaca. Niekiedy korzystniej jest rozliczyć roczne zeznanie podatkowe w pojedynkę, innym razem z małżonkiem. Decyzję pomoże Ci podjąć doradca podatkowy, ale jest jeszcze jeden, szybszy sposób.
Skorzystaj z kalkulatora: https://www.e-pity.pl/kalkulatory-podatkowe/rozliczenie-pit-z-malzonkiem/
Narzędzie pomoże Ci wybrać korzystniejszą opcję rozliczenia zeznania podatkowego. Wystarczy wpisać odpowiednie kwoty. To sposób, by uzyskać dwa wyniki:
- opodatkowania samodzielnego
- rozliczenia z małżonkiem.
Narzędzie uwzględnia wspólne rozliczenie małżonków w Nowym Ładzie. Respektuje zmiany wprowadzone po 1 lipca 2022, a także kwotę wolną od podatku, ulgę dla pracowników i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Z opcji tej mogą skorzystać podatnicy, który rozliczają się według skali podatkowej. Jeżeli wybrałeś inną zasadę opodatkowania (podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego.
Wspólny PIT-37 – komu przysługuje?
Wspólne rozliczenie małżonków 2023 ma swoje uzasadnienie w ustawie o podatku dochodowym. Z możliwości tej mogą skorzystać małżonkowie, którzy przez cały rok podatkowy mieli wspólność majątkową. Łączne opodatkowanie nie obowiązuje w sytuacji, gdy para zawarła związek małżeński w rozliczanym roku podatkowym.
Obowiązki wobec pracodawcy
Jeżeli pracownik zamierza rozliczyć się z małżonkiem, powinien to zgłosić pracodawcy. Wystarczy wypełnić stosowny dokument, który obniży stawkę podatku. Oświadczenie o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem złóż na piśmie. Wypełnij część E druku PIT-2.
Kiedy złożyć oświadczenie o wspólnym rozliczeniu małżonków?
Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie roku podatkowego. Warto jednak zrobić to jak najszybciej.