Rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2023

Rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to dokument, w którym płatnik wykazuje faktyczny przychód lub dochód, jakie osiągnął w danym roku. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Do kiedy warto o tym pamiętać?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za rok 2023 – co to i dla kogo?

Na podstawie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok ustala się należną składkę roczną na ubezpieczenie zdrowotne. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne to zagadnienie, które dotyczy przedsiębiorców:

  • opodatkowanych według skali podatkowej PIT,
  • w formie podatku liniowego, 
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Wypełnienie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA dotyczy zeszłego roku. Jego wprowadzenie ułatwia ustalenie składki ubezpieczenia zdrowotnego na 2024 rok. Oblicza się ją na podstawie przychodów/dochodów osiągniętych w 2023 roku. 

Terminy i procedury rozliczenia składki zdrowotnej

Do kiedy trzeba złożyć deklarację rozliczeniową składki zdrowotnej za 2023 rok? Rozliczenie składki zdrowotnej 2023 powinno być spójne z rozliczeniem miesięcznym za kwiecień 2024 roku. Pozostało na to niewiele czasu. Ostatni moment wybije 20 maja 2024 roku. Deklaracja rozliczeniowa składki zdrowotnej za rok 2023 należy przekazać w dokumencie. 

Sprawdź również: Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia składki zdrowotnej za rok 2023?

  • ZUS DRA (blok XII) – jeśli płatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, 
  • ZUS RCA (blok III.F) – jeśli płatnik płaci składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców)

Różnice w wysokości składki zdrowotną za rok 2023

Nie zdziw się, jeżeli składka roczna będzie się różnić od stawki miesięcznej. W zależności od sytuacji, może być niższa lub wyższa. Jeżeli taka sytuacja spotka Ciebie, po prostu dopłać różnicę albo wystąp o zwrot nadpłaty. W tym celu na profilu płatnika (PUE) ZUS wyszukaj, wypełnij, podpisz i prześlij  wniosek o zwrot nadpłaty. Masz na to czas do 1 czerwca 2024 roku. W zależności od tego, która wersja jest dla Ciebie wygodniejsza, możesz to zrobić elektronicznie lub tradycyjnie (w wersji papierowej). 

W przypadku niedopłaty ureguluj różnicę wraz ze składką za kwiecień 2024, czyli do 20 maja br. Zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok nie otrzymasz tylko w przypadku, gdy masz zaległości za składki lub pobierasz świadczenia z ubezpieczenia społecznego, którego nie powinieneś, pobierać.  Kancelaria podatkowa pomaga w zrozumieniu oraz w terminowym dotrzymywaniu kwestii podatkowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za 2023 rok

Co zrobić, jeśli popełniłem błąd w deklaracji rozliczeniowej składki zdrowotnej za 2023 rok?

W tej sytuacji wszystko zależy od tego czy był składany wniosek o zwrot nadpłaty. 

Jeżeli odpowiedź brzmi TAK – masz czas do dnia, w którym składasz wniosek o zwrot nadpłaty

Jeżeli odpowiedź brzmi NIE – masz czas do 1 lipca 2024 roku. 

Korektę dokumentów za kwiecień z rocznym rozliczeniem można złożyć w ciągu 5 lat od dnia, w którym upłynął termin na ich opłacenie. Warto pamiętać, że każda korekta złożona po wniosku o zwrot nadpłaty lub po terminie 30 czerwca danego roku będzie wyjaśniana i sprawdzana przez KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).