Finansujesz posiłki pracownikom? W takim razie sprawdź czy benefit ten jest obciążony kosztami podatkowymi (PIT), a także czy wiąże się z koniecznością odprowadzania składek ZUS. O tym w dzisiejszym artykule blogowym.
Czytaj również: Pit z małżonkiem czy osobno?
Zmiany na koniec lata
Podstawa składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe co jakiś czas ulega zmianie. Jej najnowszą odsłonę poznaliśmy 1 września 2023 roku. W wyniku rozporządzenia, posiłki pracownika finansowane przez pracodawcę nie wliczają się do podstawy składkowej. Mowa nie tylko o finansowaniu posiłków. Rozporządzenie objęło także bony, talony, kupony i karty przedpłacone, które uprawniają do nabycia posiłków w placówkach gastronomicznych lub handlowych. Warunek jest jeden – ich wartość nie może przekroczyć 450 złotych.
Posiłki dla pracowników sfinansowane przez pracodawcę a PIT
Przychód pracownika to nie tylko „żywy” pieniądz. Są nim także świadczenia wypłacane w formie benefitów, jak np. posiłki finansowane przez pracodawcę. To świadczenie nieodpłatne. Jednak, by zostało uznane za przychód podatkowy, należy spełnić 3 warunki.
WARUNEK I – pracownik korzysta ze świadczenia dobrowolnie
WARUNEK II – świadczenie przynosi pracownikowi korzyść (tzn. dzięki posiłkom finansowanym przez pracodawcę, pracownik uniknie wydatku, który musiałby ponieść)
WARUNEK III – jest to świadczenie dopasowane indywidualnie – nie jest dostępne dla wszystkich podmiotów, określa wartość pieniężną i odbiorcę.
Jeżeli warunki te zostaną spełnione, świadczenie wlicza się do przychodu pracownika. Tym samym pracodawca jako płatnik jest zobowiązany obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na PIT.
Owocowe czwartki a PIT
Wielu przedsiębiorców sięga po zdrowe rozwiązania motywujące pracowników. Jednym z nich są popularne w ostatnim czasie „owocowe czwartki”. To sytuacja, w której pracodawca udostępnia pracownikom świeże owoce i warzywa w formie szwedzkiego stołu. Ten zabieg z pewnością poprawia atmosferę w biurach, ale podatkowo niewiele wnosi. Tego typu świadczenia nie można uznać za przychód podatkowy pracownika. Nie ma obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczki na PIT z tego tytułu.
Posiłki dla pracowników a ZUS
Dofinansowanie posiłków dla pracownika wcale nie oznacza konieczności odprowadzania dodatkowych składek do ZUS. Zwolnienie obowiązuje w przypadku, gdy kwota przyznana przez pracodawcę nie przekroczy 450 złotych. Rozporządzenie pozostawia pracodawcy dowolność w kwestii formy zapewnianych posiłków. Mogą to być obiady z kantyny na terenie firmy, posiłki opłacane kartą lunchową lub zamawiane z dowozem do miejsca pracy.
Posiłki dla pracowników a BHP
Z obowiązku składkowego są zwolnione także posiłki regeneracyjne. To świadczenia dla pracowników, którzy wykonują pracę obciążone dużym wysiłkiem fizycznym. W myśl ustawy chodzi o pracę, która oznacza wydatek energetyczny przekraczający 2000 kcal u mężczyzn i 1100 kcal u kobiet. Kolejną grupą, której przysługują tego typu posiłki są osoby pracujące w trudnych warunkach, np. górnicy. Wytyczne te dokładnie określają przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy, ale także te wydane przez Radę Ministrów.
Kiedy posiłki dla pracowników są zwolnione z PIT i oskładkowania?
Zwolnienie z opłacania składek wiąże się z koniecznością udokumentowania wydanych środków. W tym celu warto zachować paragony lub wykazać się fakturą.
Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?
Wysokość dofinansowania do posiłków nie może przekroczyć 450 zł miesięcznie na pracownika. Nie przysługuje ekwiwalent z tytułu dofinansowania.
Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Kancelaria podatkowa pomaga w zrozumieniu, obniżeniu oraz efektywnym zarządzaniu kwestiami podatkowymi.