Dopłacą Do Twoich Marzeń

Już od maja dopłacą do Twoich marzeń – wkład własny mieszkanie 2022

Zainteresowanie lokalami na rynku pierwotnym jak i wtórnym spowolniło. Zwłaszcza wśród osób, dla których jedyną szansą na własne M było wsparcie w postaci kredytu hipotecznego. Mamy za sobą ósmą podwyżkę stóp procentowych. Nie zachęcają problemy posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy odczuwają finansowe skutki tych podwyżek. Zdolność kredytowa Polaków spada na łeb na szyję. Jednak już niebawem wejdzie w życie projekt, który może odmienić tę sytuację: dopłata do wkładu własnego 2022.

Kredyt hipoteczny a Nowy Ład

Sytuacja naprawdę nie zachęca. Jeżeli kilka miesięcy temu bank potwierdził Twoją zdolność do 300 tysięcy złotych, obecne zawirowania stóp procentowych obniżyły ją nawet do 170 tysięcy złotych. W dodatku inflacja wywindowała ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Podrożało wszystko, a tendencja ta nie ominęła rynku budowalnego.

Z nastaniem Nowego Ładu po kieszeni oberwali posiadacze kredytów hipotecznych. Każdemu z nich kredyt podrożał od kilku do kilkudziesięciu złotych. Co prawda rząd złożył projekt wakacji kredytowych, który ma ruszyć na 3 miesiące od lipca. Jednak chwilowe wytchnienie nie rozwiązuje problemu.

Dopłata do kredytu hipotecznego Nowy Ład – od kiedy?

Nadzieja w sztandarowym projekcie Nowego Ładu. Z dniem 27 maja wystartuje rozwiązanie, które zwiększy dostępność finansowania własnego M. Być może dopłaty do wkładu własnego 2022 będą cennym wsparciem dla niektórych Polaków. Programem tym warto się zainteresować. Jednak jak każdy nowy projekt, ten również rodzi pewne pytania. Polacy zastanawiają się kto skorzysta ze wsparcia? Kiedy ruszają dopłaty do wkładu własnego? W jakiej wysokości?

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?

Projekt podzieli zainteresowanych na trzy grupy. Jest adresowany do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego. Obejmuje zainteresowanych mieszkaniem z rynku wtórnego społecznego, ale także Polaków, którzy chcą wybudować własny dom. Realizacja tego marzenia bardzo często wiązała się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Banki w ramach zabezpieczenia wymagały wkładu własnego kredytobiorcy od 10% do 20% wartości sumy nieruchomości. Dla wielu Polaków był to element nie do przeskoczenia. I to właśnie dla nich rząd rusza z projektem dopłata do wkładu własnego 2022.

O dopłatę do wkładu własnego 2022 mogą ubiegać się także osoby pozostające w związku nieformalnym, które wspólnie wychowują dzieci. Projekt obejmuje obcokrajowców, którzy prowadzą gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspólnie z obywatelem polskim.

Wysokość dopłaty do wkładu własnego 2022

A teraz konkrety. Na jaką wysokość dopłaty do wkładu własnego możesz liczyć? Jeżeli spełniasz pozostałe warunki uczestnictwa w tym programie, otrzymasz wsparcie w wysokości nie mniej niż 10%, a nie więcej niż 20% wartości nieruchomości. Otrzymasz wkład własny od państwa, który nie przekroczy łącznie 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dotyczy zakupu mieszkania lub pokrywa koszty budowy domu jednorodzinnego (w tym zakupu gruntu). Kredyt obejmuje także wydatki związane z wykończeniem nieruchomości.

Zyskasz czy stracisz?

Mieszkasz z rodzicami? Wynajmujesz niewielki lokal za duże pieniądze? Być może to projekt, który odpowie na Twoje potrzeby. Mieszkanie bez własnego obejmuje singli i rodziny. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany w PLN. Dzięki temu unikniesz ryzyka związanego ze zmiennym kursem walutowym. Będzie udzielany na minimum 15 lat przez banki, które zawrą umowę z BGK. Co do zasady procedura udzielania kredytu hipotecznego nie ulegnie zmianie. Na starcie zostanie jedynie pominięty etap związany z udokumentowaniem wkładu własnego kredytobiorcy.

Zyskasz także w sytuacji, gdy powiększy Ci się rodzina o drugie lub kolejne dziecko. W tej sytuacji otrzymasz 20 tysięcy złotych (po narodzinach 2 dziecka), 60 tysięcy po urodzeniu się trzeciego i kolejnego.

Mieszkanie bez wkładu własnego ustawa

Program jest objęty ustawą. Oznacza to, że korzystając z niego musisz spełnić określone warunki pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jednym z nich jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego. Od tego warunku są wyjątki, które dotyczą rodziny:

  • z co najmniej dwojgiem dzieci – czasie zaciągania kredytu mogą posiadać jedno mieszkanie nie większe niż 50 m2,
  • z trojgiem dzieci – mieszkanie nie większe niż 75 m2,
  • pięcioro i więcej dzieci – brak limitu metrażowego.

Marzenia warto spełniać. Zwłaszcza te, które dotyczą własnego kawałka podłogi, jak to śpiewał Mr. Zoob. Jednak nim wystartujesz, udaj się po radę do specjalistów, którzy udzielą Ci cennego wsparcia w tym temacie. Być może przyda Ci się pomoc prawno-podatkowa, a także znajomość bankowych zapisków. Dlatego na oku miej dobrego doradcę podatkowego oraz eksperta finansowego.

Sprawdź również: doradca podatkowy Bydgoszcz

Leave a Comment